Czytaj: KE nie kieruje na razie do TSUE sprawy polskich ustaw sądowych >>

Silva de Lapuerta jest jednym z sędziów zasiadających w Trybunale najdłużej (od października 2003 r.), a TSUE wybrał nowego wiceprezesa po odejściu na emeryturę Włocha Antonia Tizzano.

Decyzja w sprawie środków tymczasowych należy do kompetencji wiceprezesa Trybunału, ale wiceprezes może też przekazać sprawę do Trybunału. W takiej sytuacji to prezes zdecyduje o dalszym postępowaniu w tej sprawie. Z nieoficlanych komenatrzy wynika, że nowa wiceprezes zna sprawę dotyczącą Sądu Najwyższego, a także, że decyzję w tej sprawie podejmie prawdopodobnie w ciągu najbliższych dni.

Z polskimi sprawami Silva de Lapuerta miała niedawno do czynienia w związku z pytaniem sądu z Irlandii o to, czy ma wydać Polsce Artura C., poszukiwanego przez polską prokuraturę w związku z zarzutami dotyczącymi przemytu narkotyków; była w niej sprawozdawcą. Irlandzki sąd rozpatrujący tę sprawę zwrócił się do TSUE o opinię, czy w przypadku wydania zgody na ekstradycję Polaka będzie on mógł liczyć w swoim kraju na uczciwy proces. Irlandzki sąd wskazywał na obawy co do stanu praworządności w Polsce. TSUE orzekł 25 lipca br., że ekstradycję należy wstrzymać, jeśli dana osoba mogłaby być narażona na ryzyko naruszenia jej prawa do niezawisłego sądu, a tym samym do rzetelnego procesu. Stwierdził jednocześnie, że sądy w jednym kraju mogą oceniać praworządność w innym i powinny w związku z tym wystąpić z pytaniami do odpowiedniego sądu. albo do innych organów.
Czytaj: Rzeszowski sąd do Hiszpanii: Niezawisłość jest, ale niepewna >>