29 listopada br. notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji i porad dotyczących m.in. różnego typu darowizn, rent dożywotnich, a także takich nowych rozwiązań jak odwrócony kredyt hipoteczny.
Akcja prowadzona będzie w godzinach 10.00 – 16.00 w 19 dużych miastach na terenie całego kraju.
Jak podkreślają przedstawiciele Krajowej Rady Notarialnej, jest to już piąta edycja Dnia Otwartego, który jest jednym z najważniejszych i najbardziej spektakularnych działań społecznych samorządu notarialnego. – Dzień Otwarty Notariatu z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie. Co roku wzrasta liczba osób korzystających z porad dyżurujących notariuszy, ciągle poszerza się też grono rejentów aktywnie uczestniczących w akcji – mówi notariusz Barbara Nitza, ogólnopolski koordynator akcji. I dodaje, że w ubiegłym roku na te spotkania z notariuszami przyszło prawie 10 tys. osób.
Czytaj: W najbliższą sobotę - porady notariuszy na temat testamentów i darowizn>>>

– Tak duża frekwencja jest dla nas dowodem ogromnego zapotrzebowania na porady prawne – mówi notariusz Nitza. A prezes Krajowej Rady Notarialnej Tomasz Janik dodaje, że notariusze są zobowiązani do udzielania informacji dotyczących prawa i jego stosowania i robią to bezpłatnie codziennie podczas przeprowadzania czynności notarialnych. – A ta akcja jest czymś dodatkowym, specjalną formą wyjścia poza kancelarie, bliżej ludzi potrzebujących informacji i porady prawnej – podkreśla.
Natomiast notariusz Barbara Nitza zwraca uwagę, że celem notariatu, poza udzielaniem informacji osobom przychodzącym z konkretnymi problemami, jest upowszechnianie wiedzy o rozwiązaniach prawnych, które umożliwiają efektywne rozporządzanie swoim majątkiem. – W tym roku, ze względu na obserwowane zmiany demograficzne oraz problemy, z jakimi spotykają się osoby w podeszłym wieku, samorząd notarialny uznał, że są one grupą najbardziej narażoną na różnego rodzaju manipulacje, najbardziej potrzebującą wsparcia i porady bezstronnego prawnika, jakim jest notariusz – mówi.
Dlatego tematem tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu jest „bezpieczna jesień życia”. Jak zauważają notariusze, każdy kto zbliża się do końca swojej kariery zawodowej wcześniej czy później stanie przed koniecznością podjęcia decyzji w sprawie sposobu dysponowania zgromadzonym majątkiem. Notariusze twierdzą, że ich codzienna praktyka potwierdza zapotrzebowanie na wiedzę związaną z takimi decyzjami. A do istniejących już instytucji prawnych, jak umowy renty, dożywocia czy darowizny, dojdzie wkrótce odwrócony kredyt hipoteczny, bo odpowiednia ustawa została już uchwalona i podpisana przez prezydenta. A parlamencie trwają obecnie prace nad ustawą o rencie dożywotniej.
Notariusze ubolewają, że w ustawie o odwróconym kredycie hipotecznym nie przewidziano formy aktu notarialnego dla umów przeniesienia własności nieruchomości. – Będzie to zwykła umowa pomiędzy zainteresowaną osobą a bankiem lub inną instytucją finansową uprawnioną do oferowania takich usług. Z natury rzeczy prywatna osoba, zwykle w podeszłym wieku, nie będzie równorzędnym partnerem dla profesjonalnej instytucji, zatrudniającej świetnie przygotowanych prawników – mówi Artur Kędzierski, prezes Rady Izby Notarialnej w Warszawie. A Tomasz Janik dodaje, że bezpieczne zawarcie tego typu umowy bez prawnika wspierającego taką osobę będzie raczej niemożliwe. – Tu będą duże zagrożenia, więc już dziś trzeba przed nimi ostrzegać i edukować ludzi, by jak najwięcej o tych ryzykach wiedzieli – mówi szef Krajowej Rady Notarialnej.

Lokalizacje tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu:

·         Olsztyn, budynek NOT, pl. Konsulatu Polskiego 1

·         Białystok, budynek NOT, ul. Marii Skłodowskiej - Curie 2

·         Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

·         Toruń, Klub Osiedlowy „Zodiak”, ul. Wyszyńskiego 6

·         Bydgoszcz, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Plac Wolności 9

·         Bielsko-Biała, Książnica Beskidzka, ul. Słowackiego 17 A

·         Częstochowa, Muzeum Częstochowskie/Ratusz, al. Najświętszej  Marii Panny 45

·     Katowice, obiekt Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego IV piętro, ul. Jordana 18

·         Gliwice, Sąd Rejonowy w Gliwicach, ul. Powstańców Warszawy 23

·         Kraków, budynek Radia Kraków, al. J. Słowackiego 22

·         Puławy, Urząd Miejski, ul. Lubelska 5

·         Lublin, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4

·   Łódź, Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 16/18

·         Poznań, IV Liceum Ogólnokształcące, ul. Swojska 6

·    Gorzów Wielkopolski, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Kosynierów Gdyńskich

·         Szczecin, budynek „Buchalter”, al. Wojska Polskiego 83

·         Przemyśl, hotel Accademia, ul. Wybrzeże Marszałka J. Piłsudskiego 4

·         Warszawa, Pałac Prymasowski, ul. Senatorska 13/15

·         Wrocław, budynek Starej Giełdy, Plac Solny 16

 
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.dzienotwarty.pl oraz portalu Krajowej Rady Notarialnej www.krn.org.pl.