W tym roku, 30 listopada, od godz. 10.00 do 16.00 notariusze będą udzielać bezpłatnych porad w dziewiętnastu miastach Polski. Dzień Otwarty Notariatu jest jednym z najważniejszych i najbardziej spektakularnych działań społecznych organizowanych przez samorząd notarialny.

Duże zapotrzebowanie
„Dzień Otwarty Notariatu z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie społeczeństwa. Systematycznie rośnie liczba osób, które korzystają z porad dyżurujących notariuszy, ciągle wzrasta też liczba rejentów aktywnie uczestniczących w naszej akcji  – mówi not. Barbara Nintza, ogólnopolski koordynator projektu. – W zeszłym roku odwiedziło nas bez mała  pięć tysięcy osób. Tak duże frekwencja najdobitniej świadczy o potrzebie realizowania tego rodzaju inicjatyw. Naszym celem, oprócz udzielania pomocy osobom przychodzącym do nas z konkretnymi problemami, jest szerzenie wiedzy prawniczej oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie możliwości zadbania o majątek swój i swoich najbliższych.”

Testamenty i darowizny
Tematem tegorocznego, już czwartego, Dnia Otwartego Notariatu jest przekazanie majątku w rodzinie. Każdy, kto w swoim życiu zgromadził jakiś majątek wcześniej czy później stanie przed wyborem, komu i w jaki sposób przekazać dorobek swojego życia. Nie są decyzje łatwe, zawsze wymagają starannego przemyślenia i wiedzy o tym, jakie możliwości dysponowania majątkiem stwarza polskie prawodawstwo. Zapotrzebowanie na profesjonalne porady w tym zakresie potwierdza wielu notariuszy, którzy w swojej codziennej praktyce bardzo często pomagają rozstrzygnąć klientom takie dylematy. Organizatorzy tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu spodziewają się, że najwięcej pytań będzie dotyczyło kwestii testamentów, darowizn oraz różnych form przekazywania majątku przez osoby starsze w zamian za opiekę.

Inicjatywa jak co roku
Dzień Otwarty Notariatu, organizowany od roku 2010, jest jedną z najważniejszych inicjatyw samorządu notarialnego. Powtarzana cyklicznie akcja edukacyjna pozwala osobom zainteresowanym uzyskać poradę i praktyczne informacje w ważnych dla każdego obywatela obszarach prawa.
Organizatorzy akcji przyjęli założenie, zgodnie z którym, każdego roku porady dotyczą jednego konkretnego tematu. W roku 2010 były to spadki i dziedziczenie, w 2011 – bezpieczeństwo majątku rodziny, a w 2012 – nieruchomości i księgi wieczyste. Nie ogranicza to jednak listy tematów udzielanych porad, notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.
Hasło tegorocznego Dnia Otwartego brzmi: „Porozmawiaj z notariuszem o przekazaniu majątku w rodzinie”. W sobotę, 30 listopada, od godz. 10.00 do 16.00, notariusze będą udzielać bezpłatnych porad w dziewiętnastu miastach Polski.
Lokalizacje tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu:
Białystok, NOT, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2
Bielsko-Biała, Książnica Beskidzka, ul. Słowackiego 17a
Bydgoszcz, Aula I LO, Pl. Wolności 9
Częstochowa, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana, ul. Wilsona 16
Gdańsk, budynek Urzędu Miasta, Nowe Ogrody 8/12
Katowice, obiekt Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18, IV piętro
Kielce, budynek Sądu Okręgowego, ul. Sienkiewicza 5
Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
Lublin, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4
Łódź, Uniwersytet Łódzki Centrum Konferencyjne, ul. Kopcińskiego 16/18
Nowy Sącz, Jezuickie Centrum Edukacji, ul. Piotra Skargi 10
Olsztyn, NOT, Pl. Konsulatu Polskiego 1
Poznań, LO nr 4, ul. Swojska 6
Puławy, Urząd Miasta, ul. Lubelska 5
Szczecin, Buchalter, Al. Wojska Polskiego 83
Tarnów, budynek Gwiazda, ul. Kopernika 7
Toruń, Klub Osiedlowy ZODIAK Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie”, ul. Wyszyńskiego 6
Warszawa, Pałac Prymasowski, ul. Senatorska 13/15
Wrocław, Stara Giełda, Plac Solny 16
Na miejscu dostępne będą broszury poradnicze, a dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych w wielu miastach będzie dyżurował tłumacz języka migowego.