Jak poinformowało Ministerstwo Sprwiedliwości, w nowej postaci system teleinformatyczny „Elektroniczne Księgi Wieczyste” udostępnia także odpisy i wyciągi wydawane w trybie przewidującym możliwość składania, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wniosku o wydanie dokumentu, który po samodzielnym wydrukowaniu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego podsiada moc dokumentu wydawanego przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych.
- Zmiana ma na celu podniesienie czytelności danych objętych księgą wieczystą, zracjonalizowanie formy graficznej tych dokumentów oraz zmniejszenie objętości w porównaniu z dotychczasowymi postaciami odpisów księgi wieczystej. Stanowi ona realizację postulatów zgłaszanych zarówno przez środowiska prawników korzystających z ksiąg wieczystych, jak i najszerzej rozumianych kategorii odbiorców treści zawartych w księgach wieczystych - czytamy w komunikacie resortu.
Wynika z niego także, że dokonana zmiana służyć ma stworzeniu czytelnego, a równocześnie wiarygodnego, źródła informacji o stanie praw ujawnionych w księdze wieczystej. Dla osiągnięcia tego celu zastosowano dwie grupy środków. Pierwsza z nich, to modyfikacja sposobu ujawnienia informacji zawartych w odpisie księgi wieczystej (oraz wyciągu z księgi wieczystej), druga to zmieniona organizacja graficzna danych w odniesieniu do dotychczasowych odpisów ksiąg wieczystych.
Modyfikacja sposobu ujawniania informacji gromadzonych w księdze wieczystej uwzględnia potrzebę zmniejszenia objętości odpisów oraz czytelnego ujawnienia ich skomplikowanej struktury (zwłaszcza jak chodzi o księgi zawierające wpisy odrębnych własności lokali, budynków, czy wieloelementowe wpisy działek gruntu stanowiących nieruchomość wpisaną do księgi wieczystej).
Nowy sposób prezentowania treści księgi wieczystej jest oparty na następujących zasadach ogólnych:
- odpis zwykły księgi wieczystej oraz wyciąg z księgi wieczystej nie zawiera danych o założeniu księgi wieczystej oraz o podstawie zmiany księgi wieczystej;
- pola niewypełnione danymi nie są ujawniane;
- dane wpisywane w oznaczeniu księgi wieczystej zostały dostosowane do potrzeb informacyjnych odbiorców takiego odpisu;
- zrezygnowano z literalnego odwzorowania struktury księgi wieczystej (indeksy numeru porządkowego, położenia, numeru udziału w prawie) i zastąpiono dane odsyłające wpisaniem samej zawartości tych danych, tak organizując odpis, aby nie powstała jakakolwiek wątpliwość, iż dane prezentowane obok siebie wiążą się ze sobą i dotyczą wzajemnych relacji (np. oznaczenie właściciela i udział mu przysługujący, oznaczenie położenia i oznaczenie samej nieruchomości).
MS podkreśla, że nowa postać odpisów zwykłych ksiąg wieczystych posiada taką samą moc prawną jak dokumenty w dotychczasowej postaci.
Zmieniona postać odpisów ksiąg wieczystych stanowi wynik długotrwałego procesu analizy opinii odbiorców treści zawartych w księdze wieczystej.
Z informacji resortu wynika, że odpis zupełny pozostaje bez zmian.
MS: odpisy zwykłe i wyciągi z księgi wieczystej w nowej postaci
Od 6 sierpnia 2014 r. Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych wydaje odpisy zwykłe księgi wieczystej oraz wyciągi z księgi wieczystej w zmienionej postaci, dostosowanej do korespondencji elektronicznej.