W związku z publikowanymi w mediach nieprecyzyjnymi informacjami w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego terminowych praw jazdy, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wyjaśnia, że przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, którego administracyjny termin ważności upłynął, nie są wymagane dodatkowe badania lekarskie ani egzamin - czytamy w komunikacie resortu.
Wynika z niego także, że zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T jest wydawane na 15 lat. Okres ten może być krótszy, jeśli wynika to z orzeczenia lekarskiego. Natomiast prawo jazdy kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E jest wydawane na okres do 5 lat, nie dłużej jednak niż wynika z orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.
MIR wyjaśnia, że od 19 stycznia 2013 r. każdy nowowydany dokument prawa jazdy zawiera administracyjny okres ważności, stosownie do kategorii prawa jazdy oraz jest zgodny z nowym wzorem określonym w rozporządzeniu w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje, że prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą podlegać obowiązkowej wymianie w latach 2028-2033. Po upływie okresu, na jaki został wydany dokument prawa jazdy, konieczna jest jego wymiana, jednak uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają.
Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba ponownie zdawać egzaminu, ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Do wydania prawa jazdy w związku z wygaśnięciem ważności dokumentu potrzebne są jedynie: aktualna fotografia, opłata za wydanie prawa jazdy, kserokopia posiadanego prawa jazdy i wniosek do starosty.
Jedynie w przypadku prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E okres ważności przedłużany jest każdorazowo po przedłożeniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.