Sobotni wykład był częścią realizowanego w Łodzi kolejnego etapu programu edukacji prawnej, organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z samorządem radców prawnych.
"Pamiętajmy o tym, że prawo jest wokół nas. Decyzje i działania, które podejmujemy w życiu codziennym, na studiach, w pracy, niosą za sobą skutek prawny. Dlatego warto znać prawo. Wiedzieć jak się zachować, kto może nam pomóc, gdzie szukać ważnych informacji" – mówił Krzysztof Kwiatkowski. "Właśnie dlatego jednym z najważniejszych zadań stojących przed nami jako społeczeństwem jest edukacja młodego pokolenia tak, aby stało się ono świadomymi swych praw i obowiązków obywatelami" - dodał.
W trakcie wykładu Minister nie tylko przedstawił informacje o obowiązującym porządku prawnym w Polsce, ale i wiele miejsca poświęcił właśnie prawom i obowiązkom obywateli. "Obywatel ma nie tylko obowiązek przestrzegania prawa, ale z faktem jego naruszenia wiążą się daleko idące konsekwencje. Konflikt z prawem karnym jest zatem nieopłacalny i zawsze pociąga za sobą negatywne skutki dla sprawcy jego naruszenia" – przypomniał zebranym Minister Sprawiedliwości. "Prawo powinno być przyjazne obywatelowi. Edukacja prawna jest bardzo ważna, ale to oczywiście nie wszystko. Prawo musi również dawać gwarancję poczucia bezpieczeństwa obywateli. Nie jest to jednak możliwe bez odpowiedniej ochrony prawnej społeczeństwa, na co zwracam szczególną uwagę" – dodał Krzysztof Kwiatkowski.
W tym zakresie minister przypomniał m.in. o niedawnym utworzeniu specjalnej Infolinii dla osób pokrzywdzonych przemocą. Celem utworzenia specjalnej Infolinii jest wszechstronna i skuteczna pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem ze strony osób uprzednio skazanych za czyny z użyciem przemocy lub groźby jej użycia, w szczególności sprawców przemocy domowej. Telefon interwencyjno-informacyjny jest prowadzony przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w ramach ogólnopolskiego i znanego już numeru Niebieskiej Linii (801 12-00-02). Podpisane przez Ministra Sprawiedliwości Porozumienie umożliwia sprawne przekazywanie informacji o zachowaniach przemocowych pomiędzy właściwymi służbami, a także stanowi podstawę do zaoferowania osobie pokrzywdzonej wszelkiej niezbędnej pomocy.
"Prawo musi reagować na bieżąco, na ciągle zmieniającą się rzeczywistość. Rozwój technologii i informatyzacja to nie tylko szansa na wprowadzanie udogodnień dla obywateli, ale również pojawienie się nowych rodzajów przestępstw jak np. stalking, czyli uporczywe nękanie innej osoby" – mówił Krzysztof Kwiatkowski. "Nikt z nas nie będzie miał problemów z prawem i nie stanie się jego ofiarą, jeśli będzie świadomy. Świadomy nie tylko swoich praw, ale także obowiązków jakie na nas spoczywają" – zakończył minister sprawiedliwości.
Źródło: MS