Rozporządzenie wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, z dniem 31 grudnia 2014 r.
Jak poinformowało, MS, w toku konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych zgłoszono uwagi do projektu, z których szereg znalazło odzwierciedlenie w podpisanym rozporządzeniu. Jednka zasadnicze elementy projektu w stosunku do wersji przekazanej do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych nie uległy poważnym zmianom. Nie zmieniono również w większym zakresie rozwiązań zawartych w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 września 2014 r. – Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz. U. poz. 1218).

Z informacji resortu wynika, ze w ramach przeprowadzonych konsultacji publicznych, uwzględniono częściowo między innymi wnioski Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP zawarte w uchwale z 17 XII 2014 r. - W szczególności dotyczy to rozszerzenia właściwości rzeczowej prokuratury okręgowej o przestępstwa określone w art. 115-119 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz przestępstwa z art. 303-305 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej. Ponadto, uwzględniono postulat przedstawiciela Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP zgłoszony podczas konferencji uzgodnieniowej. Zgodnie z nim zapoznanie z aktami sprawy objętej nadzorem służbowym dokonywane jest w jednostce, w której postepowanie jest prowadzone, bądź też poprzez dostęp do ich wersji elektronicznej - czytamy w wyjaśnieniu ministerstwa.
Czytaj: Prokuratorzy domagają się sprawiedliwego podziału pracy>>>

W rozporządzeniu zawarto tez przepis, który przesuwa wejście w życie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 11 września 2014 r. – Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury o 14 dni tj. na dzień 14 stycznia 2015 r. - Zmiana ta, w związku z szerokim zakresem wprowadzonych zmian, pozwala na realne zapoznanie się prokuratorów z nowym regulaminem - głosi komunikat MS.

Jak podkreśla MS, rozporządzenie ma na celu dostosowanie mającego wejść w życie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 września 2014 r. – Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury względem występujących zjawisk i mechanizmów w organizacji prokuratury i potrzeb, przed którymi staje w związku z reformą Kodeksu postępowania karnego (ustawa z dnia 27 września 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw).
- Podpisane przez ministra sprawiedliwości rozporządzenie ma na względzie konieczność zapewnienia jak najlepszego wykorzystania możliwości, jakie dawać może Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w perspektywie efektywności zarządzania - czytamy w oświadczeniu resortu. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który z jednej strony pozostawia model zarządzania prokuraturą i rozwiązania określone w rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 września 2014 r., a z drugiej, poprzez wprowadzenie elementów umożliwiających bardziej elastyczne opisanie organizacji jednostek prokuratury, czy ograniczeniu części zadań realizowanych przez jednostki, w jeszcze większym stopniu podnosi efektywność prokuratury.

W efekcie należy szacować, że w wyniku przepisów określających właściwość rzeczową prokuratur nastąpi blisko trzykrotny wzrost liczby spraw prowadzonych przez Prokuratury Apelacyjne i ponad dwukrotny wzrost liczby spraw prowadzonych przez Prokuratury Okręgowe.