Pod koniec lutego ministerstwo zaproponowało zmianę przepisów o zbiórkach publicznych tak, aby minister mógł zablokować zbiórkę publiczną, której cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny. Projekt spotkał się z falą krytyki, a ponad 30 organizacji społecznych zwróciło się do MSWiA z apelem o pozostawienie ustawy w obecnym kształcie.
Proponowane przepisy nigdy nie miały na celu ograniczania jakiegokolwiek działania organizacji, które od lat przeprowadzają w Polsce zbiórki publiczne - tłumaczy MSWiA.
Ministerstwo przypomniało, że powodem rozpoczęcia prac nad zmianami w ustawie, była zbiórka zorganizowana przez jedno ze stowarzyszeń, która spotkała się z krytyką opinii publicznej pod koniec stycznia br. Chodziło o zbieranie pieniędzy przez stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” dla osoby, która została skazana za morderstwo.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, organizacja zbiórki wymaga jedynie jej rejestracji na portalu zbiorki.gov.pl. MSWiA nie wydaje żadnej zgody na przeprowadzenie danej zbiórki publicznej.
Projekt nowelizacji przepisów o zbiórkach publicznych, który przekazano do konsultacji, miał jedynie dać narzędzia, by zablokować przeprowadzenie zbiórki publicznej, której cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego - zapewnia MSWiA.
Resort poinformował, że propozycje zmian w przepisach o zbiórkach publicznych zostały poddane szerokim konsultacjom społecznym, które zakończyły się we wtorek. W ramach tych konsultacji odbyło się spotkanie z przedstawicielami ponad 40 organizacji pozarządowych.
MSWiA od początku było otwarte na szeroką debatę społeczną w tej sprawie i zapowiadało analizę wszystkich uwag zgłoszonych do projektu - podano w komunikacie.