To komentarz resortu do piątkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. SKOK.
Czytaj: TK: tylko nadzór KNF nad małymi kasami SKOK niezgodny z konstytucją>>>
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 31.07.2015 r. orzekł, że zaskarżone przepisy ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych są zgodne z Konstytucją. - Tym samym TK potwierdził w swoim orzeczeniu m.in., że nadzór nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi (SKOK), sprawowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), jest zgodny z prawem. Takie stanowisko Trybunału ma niezwykle istotne znaczenie dla bezpieczeństwa całego sektora finansowego w Polsce. Nadzór KNF, wraz z objęciem depozytów klientów SKOK-ów gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), stanowi dziś o stabilności systemu finansowego w Polsce. Dzięki temu, w razie niepowodzenia działań naprawczych w przypadku poszczególnych instytucji rynku finansowego, w tym wypadku niektórych SKOK-ów, ich klienci mogą odzyskać zdeponowane środki finansowe do wysokości równowartości 100.000 euro – czytamy w oświadczeniu MF.
Zdaniem resortu nie została również zakwestionowana przez TK zgodność z Konstytucją przepisów dotyczących przejmowania praw majątkowych lub wybranych zobowiązań SKOK przez banki krajowe np. w przypadku decyzji nadzorcy o ich likwidacji (art. 74c ust 4 ustawy). W ocenie Ministra Finansów te instrumenty należy uznać za niezwykle istotne dla podejmowania odpowiednich i pożądanych działań w celu zapewnienia stabilności sektora finansowego w Polsce.
MF podkreśla, że jedynym przepisem, który został uznany przez TK za niezgodny z Konstytucją jest art. 60 ustawy, jednakże tylko w związku z brakiem ograniczenia środków nadzoru sprawowanego przez KNF nad małymi kasami. - Trybunał nie orzekł jednocześnie, że sam nadzór KNF nad małymi kasami jest niezgodny z Konstytucją, a jedynie zobowiązał Parlament do dokonania nowelizacji art. 60 ustawy w taki sposób, aby ograniczyć zakres środków nadzorczych wobec małych kas - stwierdza Ministerstwo Finansów. I deklaruje pełną współpracę przy opracowywaniu nowego brzmienia przepisów zgodnie z wytycznymi TK.
- Należy podkreślić, że mimo obecnie nie najlepszej kondycji sektora SKOK w Polsce, w interesie publicznym leży zapewnienie optymalnego działania tych instytucji. Orzeczenie TK pozwoli zatem na podejmowanie dalszych kroków naprawczych przez KNF w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania sektora SKOK w Polsce – czytamy w oświadczeniu MF.
Czytaj: Konstytucjonalista: sędziowie TK uchylili się od rozpoznania sprawy SKOK-ów>>>
Czytaj: Pełnomocnik prezydenta: wątpliwości głowy państwa ws. SKOK-ów nie zostały rozstrzygnięte>>>
Arkadiusz Kawulski
Prawo bankowe. Komentarz>>>
MF: wyrok TK wzmacnia bezpieczeństwo systemu bankowego
Stanowisko Trybunału ma niezwykle istotne znaczenie dla bezpieczeństwa całego sektora finansowego w Polsce. Nadzór KNF, wraz z objęciem depozytów klientów SKOK-ów gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, stanowi dziś o stabilności systemu finansowego w Polsce stwierdziło w oświadczeniu Ministerstwo Finansów.