Zdaniem sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, klauzule sumienia powinny być dopuszczalne, ponieważ to jest formą realizacji postulatów związanych z respektem systemu konstytucyjnego dla wolności sumienia i wyznania. Ale uważa, że to powinno być rozumiane w odpowiednio wąskim i precyzyjnie rozumianym zakresie.
Czytaj: Jest wniosek do NIK o kontrolę ws. klauzuli sumienia lekarzy>>>

- Jeżeli mówimy o klauzuli sumienia to na przykład tylko w odniesieniu do lekarzy, ale już nie tych, którzy sprawują funkcje administracyjne w placówkach medycznych – mówił prof. Safjan na antenie radia TOK FM.
Czytaj: Prof. Łętowska: klauzula dla lekarza, nie dla szpitala>>>

Jego zdaniem można dyskutować o klauzuli sumienia i jej konsekwencjach. – Przedmiotem dyskusji może być na przykład to, co zaproponowała jakiś czas temu rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, czy w takiej sytuacji, w której lekarz powołuje się na swoją klauzulę sumienia, nie należałoby powierzyć obowiązków związanych z informowaniem pacjentów o możliwości wykonania danego zabiegu gdzieś indziej administracji szpitala, czy odpowiedniemu oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia. Tylko byle to było realizowane i nie stało się kompletną fikcją – mówi prof. Marek Safjan.
Czytaj:
RPO: klauzula to problem administracji, nie lekarza>>>
Prof. Zoll: klauzula sumienia nawet w konstytucji>>>
 

imagesViewer