Konferencja odbędzie się 17 listopada w Warszawie, będzie można ją też obejrzeć online. Organizowana jest przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – Katedrę Postępowania Cywilnego, Izbę Notarialną w Warszawie oraz Polski Instytut Notarialny. Patronem medialnym nad wydarzeniem objęło Prawo.pl. Rozpocznie się o godzinie 9:30.

Czytaj: Zmiany w kręgu spadkobierców i lepsza ochrona dla dzieci dziedziczących długi - ustawa opublikowana >>

Link do programu konferencji>>

Pomost między nauką a praktyką notarialną

- Konferencja jest organizowana przede wszystkim po to, aby przedstawić problemy, które są cały czas aktualne w praktyce notarialnej. Chodzi o swoisty transfer wiedzy pomiędzy teoretykami prawa, którzy zajmują się problematyką spadkową a właśnie notariuszami. Wiadomo przy tym, że notariat kojarzony jest głównie z obrotem nieruchomościami i właśnie sprawami spadkowymi. Zwykle to notariusze są  wybierani jako pierwsze źródło informacji - mówi Prawo.pl dr Andrzej Jan Szereda, notariusz, dyrektor Polskiego Instytutu Notarialnego.

Jak dodaje, konferencja ma tworzyć pomost pomiędzy nauką prawa i praktyką notarialną. - Przez jej organizację Instytut wyraża troskę o wysoki poziom praktyki notarialnej i dąży do zapewnienia najlepszej jakości czynności urzędowych notariuszy - wskazuje.

Tu warto przypomnieć, że Polski Instytut Notarialny zainaugurował działalność w 2019 r. Został powołany w celu:

  • budowania i wspierania etosu notariusza jako zawodu zaufania publicznego,
  • zapewnienia wysokiej jakości czynności urzędowych polskich notariuszy w trosce o bezpieczeństwo obrotu gospodarczego,
  • troski o wysoki poziom merytoryczny zarówno praktyki notarialnej, jak i ustawodawstwa dotyczącego notariatu,
  • tworzenia pomostu między nauką i praktyką w zakresie dotyczącym notariatu.

 Czytaj:
Stryjeczny wnuk ani dłużnik alimentacyjny - nie dostaną spadku >>

Masz długi alimentacyjne, nie opiekujesz się bliskim? Marne szanse na spadek >>
Gdy notariusz nie może, starosta pomoże - testament allograficzny rzadki, ale praktyczny >>

Trzy sesje - od fundacji rodzinnej po odrzucenie spadku

Konferencja koncentrować się będzie wokół najbardziej aktualnych problemów prawa spadkowego, w szczególności związanych z wejściem w życie regulacji dotyczącej fundacji rodzinnej. Podczas paneli ma zostać poruszona problematyka umowy zrzeczenia się dziedziczenia po nowelizacji kodeksu cywilnego oraz ostatnich zmian w regulacji zachowku. Mowa będzie też o zasadach dokumentowania otwarcia i ogłoszenia testamentu oraz wykładni testamentu przez notariusza poświadczającego dziedziczenie. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z problematyką dopuszczalności i zakresu sprostowania oraz uzupełnienia aktu poświadczenia dziedziczenia, a także postępowania w sprawie uchylenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Poruszone zostanie zagadnienie jurysdykcji do przyjęcia oświadczenia dotyczącego odpowiedzialności za długi spadkowe oraz kwestia przyjęcia i odrzucenia spadku w wypadku wielości transmitariuszy. Kolejnym temat ma być kwestia bezskuteczności odrzucenia spadku oraz postępowania w sprawie złożenia oświadczenia o odrzucenie spadku.

W czasie pierwszej sesji (moderator not. dr Aneta Wilkowska-Płóciennik (Uniwersytet Warszawski) r.pr. prof. dr hab. Konrad
Osajda (UW) omówią kwestię fundacji rodzinnej w świetle prawa polskiego. Następnie dr hab. Adam Mariański (prof. Uczelni Łazarskiego w Warszawie) przeanalizuje architekturę prawną nowej jednostki organizacyjnej, a not. prof. KAAFM dr hab. Jakub Biernat (Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie) - kwestie związaną z umową zrzeczenia się dziedziczenia w świetle nowelizacji kodeksu cywilnego wprowadzonej ustawą o fundacji rodzinnej.

Kolejnym panelistą będzie not. dr Patryk Bender (UJ), który omówi kwestię zachowku w praktyce notarialnej po zmianach kodeksu cywilnego dokonanych ustawą o fundacji rodzinnej.

Sesję II moderować będzie r.pr. prof. UW dr hab. Tadeusz Zembrzuski (UW). Prof. WSKM dr hab. Andrzej Stempniak (Wyższa Szkoła Kadr Menedżerskich w Koninie), sędzia w stanie spoczynku mówić będzie o zasadach rządzących dokumentowaniem otwarcia i ogłoszenia testamentu a r.pr. prof. UW dr hab. Jacek Wierciński (UW) o wykładnii testamentu przez notariusza poświadczającego dziedziczenie. Z kolei dr Halina Nowara-Bacz (UJ) omówi dopuszczalność i zakres sprostowania oraz uzupełnienia aktu poświadczenia dziedziczenia a prof. UŁ dr hab. Józef Jagieła (Uniwersytet Łódzki) postępowanie w sprawie uchylenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Sesję III moderować będzie prof. UZ dr hab. Rafał Wrzecionek (Uniwersytet Zielonogórski). R.pr. dr Bartosz Wołodkiewicz (UW) mówić będzie o jurysdykcji do przyjęcia oświadczenia dotyczącego odpowiedzialności za długi spadkowe a dr Witold Borysiak (UW) o przyjęciu i odrzuceniu spadku w wypadku wielości transmitariuszy. Dr Michał Kłos (Akademia Humanistyczno-Ekonimiczna w Łódź) sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi omówi bezskuteczność odrzucenia
spadku a adw. dr Marcin Cieśliński (UW) postępowanie sądowe w sprawie złożenia oświadczenia o odrzucenie spadku.