Usługi prawnicze, z wyjątkiem usług notarialnych, zostały zobowiązane  do prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas fiskalnych niezależnie od osiąganego obrotu. Warto dodać, że obowiązek ten nie dotyczy komorników.

Grupy podatników, które - zgodnie z rozporządzeniem z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - stracą zwolnienie, będą musiały bezwzględnie zacząć stosować kasy fiskalne 1 marca 2015 r., chyba że wcześniej przekroczyły limit obrotu uprawniający do korzystania ze zwolnienia. Wtedy sprzedaż musiały zacząć ewidencjonować wcześniej.

Czytaj: Wszyscy prawnicy w 2015 r. z kasami fiskalnymi >>

To duża zmiana, która dotknie wiele kancelarii. Dotychczas usługi prawnicze, świadczone na rzecz osób prywatnych, które nie są przedsiębiorcami, oraz rolników ryczałtowych, były objęte rocznym limitem obrotu 20 000 zł, obliczanym proporcjonalnie do liczby dni handlu w danym roku podatkowym.

Adam Bartosiewicz, autor książki "Kasy fiskalne w 2015 i 2016 r. Pytania i odpowiedzi" wyjaśnia, że nawet jeśli kancelaria prawna świadczy usługi prawne dla firm i płatność za usługę firmy dokonuje przelewem na podstawie faktur VAT, a świadczenie porad prawnych dla osób fizycznych, które płacą gotówką jest sporadyczne, to kancelaria musi zakupić kasę fiskalną. 
Przy świadczeniach dla osób prawnych nie ma kas fiskalnych. Nie jest to bowiem sprzedaż, która podlegałaby ujęciu w kasie rejestrującej – podkreśla Bartosiewicz.

Czytaj: Kasa fiskalna dla prawnika – lekka, sprawna i ładna >>

Jeśli pojawi się natomiast sprzedaż na rzecz osób fizycznych, to wtedy powstanie obowiązek stosowania kas. Dotychczas, jeśli te świadczenia odbywały się sporadyczne, to mogło znajdować zastosowanie zwolnienie od stosowania kas rejestrujących, czy to tzw. podmiotowe, czy to związane z niewielką liczbą odbiorców usług albo obejmujące usługi opłacane za pośrednictwem rachunku bankowego - wyjaśnia.

Od 1 stycznia 2015 r. jednakże przy świadczeniu usług prawniczych żadnego zwolnienia od obowiązku stosowania kas rejestrujących już nie ma. W związku z tym - nawet przy prowadzeniu sporadycznej sprzedaży tych usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, niezależnie od:
-    wysokości obrotów z tej sprzedaży;
-    formy płatności;
-    liczby świadczonych usług i liczby ich odbiorców;
pojawia się obowiązek używania kasy rejestrującej.
Podstawa prawna: art. 111 ust. 1 u.p.t.u., § 4 pkt 2 lit. g r.z.k.r.

Czytaj: Obowiązki wynikające ze stosowania kasy fiskalnej >>

 

Polecamy: 

Książka dostępna w księgarni Profinfo.pl >>>