Przedmiot sporu, którym są rury ze stali nierdzewnej bez szwu o wysokiej jakości (HP-SSST), wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle, który zajmuje się produkcją kotłów dla elektrowni.

Chiny w listopadzie ubiegłego roku, potwierdzając wcześniejszą decyzję w tej sprawie, nałożyły na importowane rury z UE oraz z Japonii cła antydumpingowe. Była to w pewnym sensie odpowiedź na podobne działania, które podjęła w czerwcu 2011 r. Unia Europejska wobec rur pochodzących z Chin.

Rozmowy w sprawie wyjaśnienia zaistniałego problemu pomiędzy Chinami a Japonią rozpoczęły się w maju 2013 r. W czerwcu UE zgłosiła do Światowej Organizacji Handlu rozmowy z Chinami, do których przystąpiła także Japonia. Trwające w lipcu konsultacje nie przyniosły jednak oczekiwanego rozwiązania konfliktu.

Wartość wywiezionych rur HP-SSST do Chin wynosiła w 2009 r. około 90 mln euro, po nałożeniu przez Chiny ceł kwota ta spadła poniżej 20 mln euro. Od tego momentu cła wzrosły z 9,7 proc. do 11,1 proc., utrudniając przedostanie się produktu na chiński rynek. Komisarz ds. handlu John Clancy poinformował, że UE cały czas prowadzi walkę z bezzasadnie zastosowanymi przez Chiny środkami ochrony w handlu.

Źródło: www.uniaeuropejska.org,