Na rynku ukazała się bardzo intersująca książka " Przestępczość kobiet. Wybrane aspekty" pod redakcją Joanny Brzezińskiej (Wydawnictwo Wolters Kluwer).

Z analizy wypadków drogowych spowodowanych przez kobiety wynika, że stereotyp nieudolnej kobiety za kółkiem i  sprawnych mężczyzn-kierowców, nie znajduje odzwierciedlenia w faktach. Przeliczając na liczbę wypadków powodowanych przez kierowców , kobiety popełniają mniej wypadków niż mężczyźni.

Czytaj też>> Mniej wypadków drogowych w tym roku

Na 100 wypadków spowodowanych przez kobiety w 2006 r. zginęło sześć osób, a w wypadkach, których sprawcami byli mężczyźni - 11 osób. W następnych latach podobnie; ofiarami kobiet-kierowców w 2014 r. były cztery osoby, w 2015 r. - także cztery, tymczasem ofiarami mężczyzn było w analogicznych latach - po osiem osób.
Z raportu przeprowadzonego przez Skodę Polska w 2015 r. wynika, że kobiety prowadzą bezpieczniej i rozważniej niż mężczyźni.  Aż 72 proc. ankietowanych odpowiedziało, że kobiety zawsze zapinają pasy, a 60 proc. stwierdziło, że przestrzgają dozwolonej prędkości.
Nie do końca jest to prawda. Z pozyskanych przez Emilię Jurgielewicz- Delagacz, autorkę opracowania danych rysuje sie obraz 83 proc. kobiet, które przyznało się, ze jeżdżą za szybko i 91 proc. mężczyzn "piratów drogowych". Co więcej, w raporcie ujawniono, że 5 proc. meżczyzn zdarza się jeździć po pijanemu, a tylko 1 proc. kobietom. Ale za to 18 proc. z nich wyznaje, że lubi szybką jazdę.
Do nawyków kobiet-kierowców należą: poprawianie makijażu ( 1 proc. - bardzo często, 11 proc. raczej rzadko), przejechanie na czerwonym świetle ( zawsze 2 proc., 34 proc. bardzo rzadko), wysyłanie i odczytywanie SMS-ów ( nigdy deklarowało 47 proc, 9 proc. raczej często, zawsze - 1 proc.), rozmawianie przez telefon ( nigdy - 35 proc., bardzo często 4 proc.), jedzenie lub picie ( 23 proc. - nigdy, bardzo rzadko - 34 proc., raczej często - 12, nigdy - 1 proc.).
Za to kobiety często przepuszczają pieczych, którzy czekają  przy pasach ( 21 proc. zawsze, 29 raczej często, 1 proc. nigdy).

Przestępczość kobiet. Wybrane aspekty Joanna Brzezińska

Przestępczość kobiet. Wybrane aspekty


W opracowaniu poddano analizie m.in. przestępczość kobiet w wybranych kategoriach przestępstw (m.in. dzieciobójstwa, oszustwa, stalkingu, zgwałcenia). Przeanalizowano wpływ przemian społecznych na przestępczość kobiet oraz ich udział w wykroczeniach drogowych.
Autorzy przedstawiają również, w jaki sposób zachodzące zmiany społeczne w postrzeganiu ról płciowych wpływają na interpretację zjawiska przestępczości kobiet.