Zgromadzenie głosowało wieczorem nad projektem rezolucji, który w pierwotnej wersji wzywał rządy państw europejskich do poddania większej kontroli prawa korzystania przez lekarzy z "klauzuli sumienia" w wypadku aborcji.
Jak wyjaśnił po głosowaniu Lipiński, w trakcie obrad naniesiono kilkadziesiąt poprawek, które - jego zdaniem - całkowicie odwróciły sens pierwotnej rezolucji. "Potwierdzają one, a nawet wzmacniają prawo lekarzy do +klauzuli sumienia+" - podkreślił. W jego opinii, za rezolucją w ostatecznym kształcie głosowała większość polskich delegatów. 

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, komentując rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, która potwierdziła prawo lekarzy do korzystania z klauzuli sumienia, powiedział: "Odczuwam olbrzymią satysfakcję z takiego zapisu rezolucji. Polscy lekarze wypracowali model zasad etycznych, nad którymi długo dyskutowano, ale zostały przyjęte przez całą naszą społeczność. Nasz kodeks zasad etycznych postawił za wzór to, co powinno istnieć w całym świecie medycznym".(
Były minister zdrowia dr Marek Balicki, stwierdził natomiast: "To, że większość polskich delegatów jest przeciwna nowoczesnym rozwiązaniom, było wiadomo już wcześniej. (...) Klauzula sumienia nie może być używana przeciw pacjentom, a u nas jest wykorzystywana do wojny ideologicznej i do walki z legalnymi zabiegami przerwania ciąży oraz z badaniami prenatalnymi. Polskim problemem jest funkcjonowanie szpitali, które nie zapewniają usług gwarantowanych przez prawo. Przypadek Alicji Tysiąc dotyczył ograniczenia dostępu do różnych usług - z powołaniem właśnie na klauzulę sumienia". (ks/pap)