KE konsultuje działanie rozporządzenia dot. współpracy sądów w sprawach małżeństw

KE konsultuje działanie rozporządzenia dot. współpracy sądów w sprawach małżeństw
Komisja Europejska rozpoczeła konsultacje społecznew sprawie sposobu funkcjonowania rozporządzenia Rady, regulującego jurysdykcję w sprawach małżeńskich.

Konsultacje dotyczą funkcjonowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003 , uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1347/2000 („rozporządzenie Bruksela IIa”). Jest ono podstawą unijnej współpracy sądowej w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej. Stosuje się od dnia 1 marca 2005 r. we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem Danii.
Rozporządzenie określa w sytuacjach o charakterze transgranicznym sąd właściwy dla małżonków, którzy chcą się rozwieść, pozostać w separacji lub unieważnić małżeństwo. Jeżeli chodzi o stosunki między dziećmi i ich rodzicami, bez względu na to, czy rodzice pozostają w związku małżeńskim, rozporządzenie określa właściwość sądu do rozstrzygania sporów dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, w tym pieczy nad dzieckiem i prawa do odwiedzin, przede wszystkim w celu ochrony dobra dziecka. W przypadku uprowadzenia dziecka za granicę przez jednego z rodziców rozporządzenie określa procedurę powrotu dziecka do miejsca zwykłego pobytu.
Rozporządzenie zapobiega prowadzeniu różnych postępowań równolegle przed sądami różnych państw UE i ma na celu zapewnienie swobodnego przepływu orzeczeń, dokumentów urzędowych lub porozumień w oparciu o wzajemne zaufanie między państwami UE.
Teraz Komisja rozpoczęła przegląd funkcjonowania tego rozporządzenia. W tym celu opublikowała sprawozdanie dotyczące sposobu jego stosowania. Wyniki tych konsultacji zostaną wykorzystane w ogólnej ocenie funkcjonowania rozporządzenia.
Jak informują oragnizatorzy konsultacji, kwestionariusz jest skierowany do jak najszerszych kręgów społeczeństwa, ponieważ ważne jest, by Komisja Europejska uzyskała opinie wszystkich zainteresowanych osób prywatnych, prawników, pracowników akademickich, organizacji, sądów, organów krajowych i państw członkowskich.

Konsultacje potrwają do 18 lipca 2014 r.  Kwestionariusz można wypełnić online. W ostatniej części kwestionariusza można również załączyć oddzielny dokument z dodatkowymi uwagami.

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome