W końcu października 2021 r. TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień ówczesnej Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów. W listopadzie ubiegłego roku polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar, uzasadniając go m.in. likwidacją Izby Dyscyplinarnej, jednak te działania nie przyniosły rezultatu. 

Czytaj: Kary za Izbę Dyscyplinarną wciąż naliczane, rząd nie wnioskuje o wstrzymanie>>

Rzecznik KE Christian Wigand powiedział w czwartek w Brukseli, że Komisja dokładnie przeanalizowała argumenty zawarte w piśmie z dnia 3 listopada 2022 r. wysłanym przez polskie władze do Komisji z prośbą o zaprzestanie wezwań do zapłaty.
- W wyniku tej analizy Komisja nadal uważa, że Polska nie wykonała w pełni wyroku TSUE. Polska została o tym poinformowana w ubiegłym tygodniu w odpowiedzi wysłanej przez komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa. Komisja jest zatem zobowiązana kontynuować swoje wezwania do zapłaty do Rzeczypospolitej Polskiej kar dziennych nałożonych postanowieniem Wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości z dnia 27 października 2021 r., tak długo jak wszystkie obowiązki wynikające z postanowienia TSUE z 14 lipca 2021 r. nie zostały rozpatrzone w zadowalający sposób i dopóki wyrok z dnia 27 października 2021 r. nie zostanie uchylony ani zmieniony przez Trybunał Sprawiedliwości - powiedział Wigand.

Według licznika prowadzonego na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, kara nałożona na Polskę za niewykonanie zabezpieczenia TSUE w sprawie (C-204/21) dotyczącego systemu dyscyplinarnego sędziów to na dzień 13 kwietnia br. 526 000 000 EURO. 

Komisja Europejska poinformowała, że ponieważ ostatnie dokonane potrącenie kary z polskich funduszy obejmowało okres od 30 sierpnia do 28 października 2022 r., to teraz obejmie okres od 29 października. Jeżeli KE policzy ten okres do końca marca, może chodzić nawet o 150 mln euro do zapłaty przez polski rząd lub do potrącenia z unijnych funduszy dla Polski.

Czytaj: TK: Sprawa uprawnień TSUE do nakładania kar po raz kolejny odłożona>>