W maju 1972 r. Sąd Wojewódzki w Łodzi utrzymał w mocy wyrok skazujący Sądu Powiatowego w Łasku, który skazał dwóch mężczyzn na kary więzienia na podstawie art. 278 par. 1 Kodeksu karnego z 1969 roku. Rewizję od tego wyroku wniósł obrońca oskarżonych, zarzucając sądowi naruszenie prawa materialnego poprzez błędne zastosowanie przepisu oraz rażącą niewspółmierność kary.

Sąd ostatecznie zmienił jedynie wyrok wobec jednak z mężczyzn, skazanego na osiem miesięcy więzienia. Zawiesił karę na trzy lata próby i wymierzył mu grzywnę.

 


Kasacja Prokuratura Generalnego

Prokurator Generalny wniósł teraz kasację. W ocenie prokuratury orzeczone przez sąd kary pozbawiania wolności zostały wydane z rażącym i mającym istotny wpływ na treść orzeczenia naruszeniem przepisów prawa karnego materialnego. 

- Doszło do obrazy prawa karnego materialnego w postaci art. 278 par. 1 kodeksu karnego z 1969 roku, a w konsekwencji błędnego przypisania oskarżonym popełnienia przestępstw - wskazał prokurator Robert Hernand, jego zastępca. 

W kasacji wskazał, że grupa wyznaniowa Świadkowie Jehowy nie stanowiła związku, którego istnienie, ustrój lub cel miały pozostać tajemnicą wobec organów państwowych. 

Czytaj: Tęcza na cenzurowanym - uczucia religijne w Polsce nadal łatwo zranić>>

 Za obrazę uczuć religijnych wciąż można pójść do więzienia >>

- Elementy te były jawne tak w okresie legalnego funkcjonowania wyznania w Polsce, jak i po odmowie jego rejestracji w 1950 r. jako związku religijnego. Członkowie wspólnoty podejmowali liczne i jawne próby uregulowania sytuacji prawnej wyznania Świadków Jehowy w celu uzyskania ponownej możliwości swobodnego wyznawania tej religii przedkładając statut związku religijnego oraz wyjaśniając jego ustrój i cel w pismach kierowanych do organów państwowych - podkreślił. 

Ugruntowane orzecznictwo Sądu Najwyższego

Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił równocześnie uwagę, że w takich sprawach jest ugruntowane orzecznictwo Sądu Najwyższego zgodnie z którym udział w grupie wyznaniowej Świadków Jehowy nie może być uznany za udział w „związku" w rozumieniu art. 278 par. 1 kodeksu karnego z 1969 r. 

 

- Skoro udział w grupie wyznaniowej Świadków Jehowy nie wypełnia znamion występku z art. 278 par. 1 kodeksu karnego z 1969 r.
Prokurator Generalny wnosi o uchylenie zaskarżonego wyroku oraz utrzymanego nim wyroku Sądu Powiatowego w Łasku i uniewinnienie oskarżonych od popełnienia zarzucanych im czynów - dodał.