W Urzędzie Miasta Krakowa Zespół Radców Prawnych liczy 30 osób. - W incydentalnych przypadkach wymagających specjalistycznej wiedzy prawnej czy doświadczenia, poszczególne komórki urzędu korzystają w ramach podpisywanych umów ze wsparcia kancelarii zewnętrznych – poinformował nas zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Nadzoru Urzędu Miasta Krakowa Piotr Bukowski.
W olsztyńskim magistracie radcy zatrudnieni w urzędzie pracują na rzecz wydziałów i biur, które nie mają obsługi zewnętrznej, czyli przede wszystkim mniejszych jednostek. Jak się dowiadujemy w Biurze Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego, wydawane są opinie prawne, radcy zastępują też gminę w postępowaniach sądowych w sprawach cywilnych i administracyjnych.
Jak nam powiedziała Anna Ciulęba, rzecznik prasowy prezydenta Kielc, w UM korzystanie z zewnętrznej pomocy prawnej również ma jedynie charakter posiłkowy. - Zatrudnieni w ramach umowy o pracę radcowie prawni obsługują najczęściej m.in. opinie prawne związane z funkcjonowaniem urzędu i wydziałów, prowadzenie przed sądami spraw z zakresu kwestii pracowniczych, o zapłatę związane z dochodzeniem należności z tytułu umów najmu, dzierżawy – dodała.
W Urzędzie Miasta Poznania w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest zlecenie obsługi prawnej podmiotowi zewnętrznemu – po uzyskaniu uprzedniej zgody zastępcy dyrektora Wydziału Organizacyjnego ds. obsługi prawnej.
W czym pomagają prawnicy zewnętrzni i ile wydają miasta na kancelarie czytaj więcej TUTAJ.
Kancelarie prawne obsługują urzędy miast incydentalnie
Obsługę prawną urzędów dużych miast świadczą co do zasady zatrudnieni w nich radcowie. Z zewnętrznych usług prawniczych miasta korzystają doraźnie, a niektóre wcale.