Czytaj: Rząd za rezygnacją z kontradyktoryjnej formy procesu karnego>>
Podczas zorganizowanej we wtorek 12 stycznia po posiedzeniu rządu konferencji prasowej prezes Rady Ministrów Beaty Szydło (fot.) padło ze strony jednego z dziennikarzy stwierdzenie, że sędziowie krytycznie odnieśli się do projektu ustawy zmieniającej kodeksy karne - określanej powszechnie jako "odwołanie reformy z 1 lipca 2015 r.". W odpowiedzi na to premier stwierdziła, że sędziowie powinni się z tym projektem ustawy zapoznać, zanim będą się na jej temat wypowiadać.
W związku z tą sytuacją prezes i wiceprezesi Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” ogłosili oświadczenie, w którym stwierdzają, projekt reformy prawa karnego, przyjęty 12 stycznia br. przez Radę Ministrów, został opracowany w tajemnicy i nigdy nie ujawniono go żadnym przedstawicielom środowiska sędziowskiego.
- Wbrew długoletniej praktyce nie przedstawiono go sędziom do konsultacji ani drogą służbową, za pośrednictwem prezesów sądów, ani przez skierowanie go do organizacji pozarządowych, w szczególności Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Projektu tego aż do dnia dzisiejszego, w rezultacie decyzji władz wykonawczych, sędziowie nie mogli poznać. Z tego powodu nie wypowiadaliśmy się w ogóle na temat jego treści - ani pozytywnie, ani negatywnie. W wystąpieniach medialnych odnosiliśmy się jedynie ogólnie do udostępnianych w środkach masowego przekazu informacji na temat planowanych kierunków zmian – czytamy w oświadczeniu.
Jego autorzy zauważają, że dopiero w dniu posiedzenia rządu projekt pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego, z datą publikacji 11 stycznia br., i również w tym dniu przesłano go drogą mailową do zaopiniowania Stowarzyszeniu Sędziów Polskich "Iustitia".
- Wyrażamy zaniepokojenie, że projekt jest nam udostępniany do zaopiniowania dopiero po zaakceptowaniu go przez Radę Ministrów. Jest to niezgodne z wieloletnią praktyką, zgodnie z którą takie konsultacje odbywały się na etapie prac w Ministerstwie Sprawiedliwości. Budzi też nasze obawy, czy w takiej sytuacji nasza opinia zostanie w ogóle wzięta pod uwagę, skoro będzie sporządzona już po ostatecznym przyjęciu treści rządowego projektu ustawy.
Oświadczamy jednak, że projekt ten zostanie przez nasze Stowarzyszenie możliwie szybko i rzeczowo zaopiniowany – stwierdzają w oświadczeniu Maciej Strączyński, prezes SSP "Iustitia" oraz Mariusz Królikowski i Barbara Zawisza, wiceprezesi Stowarzyszenia.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo i postępowanie karne po nowelizacji - PAKIET
|