Propozycja taka została wniesiona w toku sejmowych prac nad nowelizacją ustawy jako poprawka poselska, ale obserwujący tę procedurę przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” twierdzą, że jest to projekt Ministerstwa Sprawiedliwości. Ich zdaniem ma on na celu anulowanie skutków uchwały pełnego składu Sądu Najwyższego z 28 stycznia 2014 r., stwierdzającej, że przenosić sędziów na inne miejsca służbowe ma prawo tylko minister.
Więcej: SN: wiceminister nie może przenosić sędziów wbrew ich woli>>>

- Poprawka jest bardzo wątpliwa konstytucyjnie, a ma znieść skutki uchwały, która wywołała niezadowolenie funkcjonariuszy resortu sprawiedliwości, w szczególności tych podpisujących osobiście skrytykowane przez Sąd Najwyższy decyzje. Powierzenie urzędnikom państwowym w randze podsekretarzy stanu czynności władczych wobec sędziów zrównuje w istocie pod względem ustrojowym sędziów i urzędników, co jest naruszeniem konstytucyjnej zasady równowagi władz – czytamy w specjalnym oświadczeniu zarządu „Iustiti”.
Jego autorzy podkreślają, że poprawkę, formalnie poselską, uzasadniał i popierał przed sejmową podkomisją podsekretarz stanu w ministerstwie Wojciech Hajduk.  - Ten sam, który podpisał najwięcej decyzji o przeniesieniu sędziów w roku 2012 w związku z tzw. reformą Gowina - zaznaczają.
Zdaniem sędziów uchwała SN nie opiera się tylko na treści prawa o ustroju sądów powszechnych, ale jej uzasadnienie ma głębokie oparcie w przepisach Konstytucji RP. - Podkreśla, że sędzia jest konstytucyjnym nosicielem władzy państwowej i ma wyższą pozycję ustrojową niż urzędnik ministerstwa, niebędący ministrem konstytucyjnym . napisano w opinii.
Jej autorzy stwierdzają też, że praktyka omijania konsultacji społecznych i forsowania w Sejmie kontrowersyjnych, nieakceptowanych zmian ustaw jako „poprawek poselskich”, jest metodą stosowaną ze szkodą dla praworządności, transparentności i konstytucyjnego trójpodziału władzy. - Obecnie owymi „poprawkami” są całkowicie nowe zmiany ustawy, nie do zaakceptowania dla przedstawicieli władzy sądowniczej – czytamy uchwale Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" z dnia 10 listopada 2014 r.
Więcej>>>