BEZPŁATNY E-BOOK Ryzyka i ochrona OC – praktyczny przewodnik dla prawników
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Infrastruktura krytyczna musi mieć plany obrony

Właściciele i operatorzy tzw. infrastruktury krytycznej zobowiązani są do opracowania planów ochrony tych obiektów. Nowe rozporządzenie, którego projekt skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów 24 lutego br. opublikowało MSWiA, określi zasady wywiązywania się z tego obowiązku.

Projektowana regulacja związana jest z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego nowego pojęcia, jakim jest infrastruktura krytyczna. Przez infrastrukturę krytyczną rozumie się obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców.
Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym właściciele oraz posiadacze samoistni i zależni infrastruktury krytycznej zostali zobowiązania do sporządzenia planów ochrony tej infrastruktury.
Rozporządzenie będzie wykonaniem dyspozycji ustawy z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym. W projekcie określono sposób tworzenia, aktualizacji i strukturę planu ochrony infrastruktury krytycznej przez właścicieli, posiadaczy samoistnych oraz zależnych tej infrastruktury. Projekt rozporządzenia określa także warunki i tryb uznania spełnienia obowiązku posiadania takiego planu, w przypadku gdy właściciel, posiadacz samoistny i zależny jest zobowiązany do sporządzenia innych, podobnych pod względem treści dokumentów, tworzonych na podstawie innych przepisów prawa. Projekt służy zapewnieniu, pod względem organizacyjnym, ciągłości funkcjonowania infrastruktury krytycznej.
Przygotowanie planów jest elementem Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej (NPOIK), którego celem jest zapewnienie ram współpracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla kluczowych elementów zapewniających funkcjonowanie współczesnego państwa.

Polecamy książki prawnicze