Projekt zmian został przygotowany w Ministerstwie Cyfryzacji - jest kolejnym etapem wprowadzanej od kilku lat informatyzacji postępowań sądowych. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 31 maja br. i umożliwić wszystkim sądom administracyjnym pełne wdrożenie systemu teleinformatycznego do kompleksowej obsługi tego postępowania.

Ustawa określi w szczególności:

  • formy, w jakich mają być wnoszone pisma w postępowaniu sądowoadministracyjnym w trybie elektronicznym,
  • formy, w jakich dokumenty sądowe mogą być utrwalane w przypadku akt sprawy prowadzonej w postaci elektronicznej, 
  • nowe zasady dotyczące dostępu do akt sądowych dla stron i uczestników postępowania sądowego - chodzi tu o umożliwienie nieelektronicznego dostępu do akt, które są dostępne w systemie teleinformatycznym sądu.

Wprowadzane rozwiązania prawne i organizacyjne są podobne do obowiązujących obecnie w postępowaniu cywilnym.

 

 

System teleinformatyczny, który będzie wykorzystywany przez wszystkie sądy administracyjne w Polsce do obsługi tego postępowania umożliwi stronom i uczestnikom postępowania m.in. korzystanie z elektronicznej komunikacji z sądem w ich sprawach. Sądom zaś zapewni możliwość prowadzenia akt w postaci elektronicznej, a przede wszystkim pozwoli na optymalizację efektywności pracy sędziów i pracowników sądów administracyjnych, co zapobiegnie wydłużeniu czasu trwania postępowania przed sądami administracyjnymi - napisano w uzasadnieniu do projektu zmian.

W piątkowym głosowaniu ustawę poparło 403 posłów, trzech było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz trafi do prac w Senacie.

Czytaj też: Komputer pomoże zastosować przepisy, ale prawnika nie zastąpi >