- Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie z niepokojem informuje opinię publiczną, że utrzymywanie dotychczasowego bezprecedensowego stanu pogłębiającego się chaosu regulacji, polityki kadrowej skutkującej długotrwałymi wakatami na stanowiskach sędziów, polityki płacowej - skutkującej odpływem pracowników, bez których efektywne wymierzanie sprawiedliwości nie jest możliwe, prowadzi wprost do sytuacji, w której sądy okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie nie są w stanie zapewnić Obywatelom zagwarantowanego konstytucyjnie prawa do rozpoznania Ich spraw bez nieuzasadnionej zwłoki - czytamy w przyjętej 13 marca br. 

Dobre statystyki i zła sytuacja

Zgromadzenie Przedstawicieli stwierdziło, że dobre wyniki statystyczne osiągnięte przez sądy okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie "są efektem ciężkiej i ofiarnej pracy wszystkich sędziów i pracowników tych sądów, pomimo niesprzyjających warunków: tragicznej sytuacji kadrowej w sądach oraz permanentnych zmian ustrojowych i uregulowań prawnych". Ale podkreśla, że mimo to nie mogło pozytywnie zaopiniować informacji rocznej o działalności sądów działających na obszarze okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w roku 2018. 

Jako jeden z powodów braku akceptacji dla przedstawionej informacji w uchwale wymieniony jest drażniący sędziów przypadek funkcjonowania w Sądzie Okręgowym w Warszawie wiceprezesa, "którego zakres obowiązków jest iluzoryczny". - Nie może być zgody na wydatkowanie publicznych środków w postaci dodatku funkcyjnego, w sytuacji kiedy sędzia je pobierający faktycznie nie pełni swojej funkcji. Niestety sytuacja ta pozostaje bez żadnej reakcji Ministra Sprawiedliwości - czytamy w uchwale.

MS: Informacje przyjmowane, polityka kadrowa akceptowana

Informacje o funkcjonowaniu sądów w minionym roku prezentowane są we wszystkich okręgach sądowych i w większości z nich są przyjmowane przez zgromadzenia. Ministerstwo Sprawiedliwości wyciągnęło z tego wniosek, że są to dowody na poprawę sytuacji w sądach i uznanie dla zmian kadrowych dokonanych w ostatnim okresie. 

Czytaj: MS: Sędziowie przyjęli informacje roczne, a więc chwalą zmiany w sądach>>

Jak poinformowało MS, aż 96 proc. tego rodzaju raportów zostało pozytywnie zaopiniowanych, w tajnym głosowaniu, przez zebrania sędziów. - Zmiany kadrowe, których celem było usprawnienie pracy sądów, sprawdzają się - skomentowało to wydanym oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości. - To nie jest ocena reform. Jeśli prezes nie podaje w takim opracowaniu fałszywych danych, to sędziowie głosują pozytywnie. Nie jest to ocena pracy prezesa – skomentował oświadczenie resortu sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".