Przedsiębiorca Bohdan P. złożył wniosek w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc o udostępnienie informacji, ile i jakie wagi mają badania legalizujące wraz z datami upływu ważności.
W marcu 2015 r. kierownictwo Instytutu odpowiedziało, że wagi do ważenia pacjentów, z których korzysta Instytut nie należą do majątku trwałego jednostki. Jest ich 60, ale badania legalizujące nie są informacją publiczną. Instytut nie wydał w tej sprawie decyzji.
Wobec tego Bohdan P. złożył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym skargę na bezczynność. Zdaniem przedsiębiorcy Instytut naruszył art. 61 Konstytucji oraz art. 10 i 13 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z tą ustawą udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
W czasie rozprawy przed WSA pełnomocnik Instytutu radca prawny Jolanta Laskowska wyjaśniała, że wykaz wag i dat legalizacji nie należy do sfery publicznej. Zamawianie wag nie należy nawet do procedury przetargowej. Wnioskodawca prowadzi serwis wag dla Instytutu i na podstawie informacji, która chce uzyskać lepszą pozycję rynkową wobec konkurencji.
Piotr Sitniewski
Dostęp do informacji publicznej. Pytania i odpowiedzi
WSA w dniu 11 września oddalił skargę. Zdaniem sądu Instytut właściwie ocenił żądanie takiej informacji. Jednak sąd powołał inne argumenty niż organ.
- Fakt, że wagi nie stanowią większej wartości i nie są wliczane do środków trwałych, nie jest decydujące - powiedział sąd - Sprawę gospodarowania mieniem przesądził art. 6 w punkcie 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Według tego przepisu udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o majątku podmiotów finansowanych z budżetu państwa.
WSA dodał, ze skarżący prowadzi indywidualną działalność gospodarczą i nie działa w interesie publicznym. Jego intencją jest złożenie ofert własnych usług Instytutowi w wyprzedzeniem wobec innych przedsiębiorców.
Sygnatura akt II SAB/Wa 586/15, wyrok z 11 września 2015 r.