Zbigniew Ziobro wziął udział w piątek w posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, pierwszego po wyborze przez Sejm 15 sędziów-członków Rady. Prof. Gersdorf - która jako I prezes SN zwołała posiedzenie Rady i uczestniczyła w jego początkowej części - skorzystała z oakzaji, by porozmawiać z ministerem o problemach organizacyjnych związanych ze zmianami w SN.

Czytaj: Leszek Mazur został szefem KRS>>

- Miałam wreszcie możliwość zobaczenia pana ministra, a ciąży na mnie obowiązek sformowania tych dwóch izb. Ja nie mam gdzie ich zorganizować, nie mam miejsca, a zdaje się, że ministerstwo też nie ma miejsca - powiedziała. I dodała, że nie widzi możliwości, żeby one w ogóle mogły funkcjonować.

- Ta izba dyscyplinarna i izba kontroli nadzwyczajnej, to izby, które są szczególnie ulubione, szczególnie ta dyscyplinarna, przez pana ministra, więc myślałam, że może znajdzie jakieś pomieszczenie dla nich - dodała.

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie na początku marca, zmieniła strukturę SN. W wystąpieniu do ministra infrastruktury pierwsza prezes określiła, że dla działalności zarysowanej w nowej ustawie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych potrzeba 55 pomieszczeń (sale rozpraw, pokoje sędziów, sekretariaty itd.) o łącznej powierzchni 1284 metrów kwadratowych. Natomiast dla Izby Dyscyplinarnej potrzebne są 52 pomieszczenia o łącznej powierzchni 1305 mkw. To w sumie prawie 2600 mkw do znalezienia w obecnym budynku Sądu Najwyższego lub w jakimś innym obiekcie. W SN "znalezienie" powierzchni może polegać na przeniesieniu gdzieś indziej Sądu Apelacyjnego, który zajmuje w tym gmachu 7850 mkw lub Instytutu Pamięci Narodowej, który ma 4900 mkw.

Według kierownictwa SN można też szukać wolnych powierzchni gdzieś indziej, ale z tym zastrzeżeniem, że łatwiejsze byłoby to w przypadku Izby Dyscyplinarnej, która będzie miała własną kancelarię, niż w przypadku Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która będzie funkcjonować w ramach podstawowej struktury SN, a więc raczej powinna mieścić się w tym samym budynku.

  Państwo prawa to niezależne sądy>>