Swoją opinię o projekcie, który jest obecnie przedmiotem konsultacji, minister przedstawił podczas inauguracji Kongresu Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego.
Jak podkreślał, system zakłada bezpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym osobom fizycznym, które z uwagi na swój status materialny lub sytuację życiową nie mają możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej, czyli osobom uprawnionym do świadczeń z pomocy społecznej. Wszystkim osobom fizycznym ustawa ma zagwarantować dostęp do informacji prawnej. Za pośrednictwem specjalnej infolinii obywatele dowiedzą się o tym, jakie akty prawne obowiązują oraz gdzie będzie można uzyskać pomoc prawną. 
Czytaj: MS: bezpłatna pomoc prawna tylko dla uprawnionych do pomocy społecznej>>>

W trwającym w dniach 2-5 lutego br. Kongresie Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego biorą udział przedstawiciele samorządu terytorialnego, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych świadczących poradnictwo, adwokatów i radców prawnych, uniwersyteckich poradni prawnych, biur porad obywatelskich. Organizatorem Kongresu jest Instytut Prawa i Społeczeństwa. Do grupy jego współorganizatorów należą Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Związek Biur Porad Obywatelskich oraz Instytut Spraw Publicznych.
Jak podkreślano podczas obrad, stworzenie systemowych rozwiązań dla poradnictwa ma bardzo duże znaczenie dla prowadzenia racjonalnej polityki społecznej, co wprost wiąże się z nowym okresem programowania środków unijnych. Kongres jest okazją do zapoznania się z bogatymi materiałami, doświadczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz dobrymi praktykami w prowadzeniu, wspieraniu i korzystaniu z poradnictwa.
Więcej: Obywatelskie poradnie prawne podsumowują swój dorobek>>>