- Pojawiające się w ostatnich miesiącach inicjatywy zmierzające do odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich nie są poparte żadnymi poważnie uzasadnionymi argumentami – napisano w stanowisku. - Jak na ironię, głównym podnoszonym przez wnioskodawców zarzutem jest wzorcowe wręcz wywiązywanie się przez Rzecznika Praw Obywatelskich z zadań nałożonych na niego przez ustawodawcę ustawą (…) o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania – czytamy dalej w opublikowanym w środę oświadczeniu.

Z donieniesień medialnych wynika, że Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris", organizacja antyaborcyjna i antygenderowa, zbiera podpisy pod petycją o odwołanie RPO Adama Bodnara. Jego zdaniem rzecznik sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu. Akcję poparł również Obóz Narodowo-Radykalny.

Czytaj: Bodnar: zamierzam być RPO przez całą kadencję>>

Zarząd HFPC przypomina również w swoim stanowisku, że nasilające się ostatnio głosy krytyki wobec obecnego rzecznika praw obywatelskich, a nawet apel o jego odwołanie, nie są jednostkowymi incydentami, a wpisują się w całą serię działań i wypowiedzi podważających pozycję Rzecznika.

Dowiedz się więcej z książki
Wolności i prawa człowieka w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



Wśród tych działań wspomniana została opracowana w grudniu 2015 r. ustawa znacząco osłabiająca immunitet RPO oraz decyzja sejmowej Komisji Finansów Publicznych ze stycznia 2016 r. o nieprzyznaniu budżetu dla Biura RPO we wnioskowanej i odpowiednio uzasadnionej wysokości. Co więcej, podkreślono, że trwający kryzys konstytucyjny także ogranicza efektywność interwencji Rzecznika na rzecz obywateli, choć jest to jeden z najważniejszych środków ochrony praw, jakimi dysponuje RPO.

 - W tym kontekście Fundacja przypomina, iż w celu realizacji konstytucyjnych zadań, zgodnie z art. 209 i 210 Konstytucji, rzecznik praw obywatelskich powinien cieszyć się niezawisłością, a kadencyjność urzędu stanowi gwarancję nieingerowania przez ciała polityczne w jego działalność – czytamy w stanowisku HFPC.

Treść stanowiska jest tutaj>>