Czytaj: Nadmierne wydatki i „nieprzewidywalne prawo” osłabiają rating Polski>>

Według ekspertów skutki rosnącego od tego czasu niepokoju są widoczne m.in. w:
- słabszych notowaniach złotego w porównaniu do innych walut regionu,
- słabych wynikach polskiej giełdy na tle pozostałych giełd europejskich,
- rosnących kosztach ubezpieczenia polskiego długu będącego pochodną wzrostu prawdopodobieństwa bankructwa rządu,
- obniżeniu ratingu Polski przez S&P w styczniu 2016 r.

Eksperci FOR uważają, że polityka rządu PiS osłabia dotychczasowe mocne strony naszej gospodarki, jednocześnie pogłębiając wcześniej istniejące problemy. - W obliczu starzejącego się społeczeństwa, niskich inwestycji oraz słabnącego tempa wzrostu produktywności, Polska, by dalej zmniejszać dystans do najbogatszych państw Europy Zachodniej, potrzebuje dalszych reform.  Niestety działania rządu idą w przeciwną stronę – czytamy w opinii.
- Podczas gdy zdecydowana większość państw UE ogranicza deficyty i wydatki publiczne, rząd PiS zwiększa wydatki publiczne i nie podejmuje zdecydowanych działań by ograniczyć deficyt.
- Kiedy państwa UE już podniosły, bądź są w trakcie podnoszenia wieku emerytalnego, rząd PiS proponuje obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do najniższego poziomu w UE
- Pomimo, że już teraz w Polsce udział kontrolowanych przez polityków firm w gospodarce należy do największych spośród państw OECD, rząd nie planuje prywatyzacji a dąży do dalszego wzrostu wpływu polityków na gospodarkę.
 
Zdaniem ekspertów FOR, paraliż Trybunału Konstytucyjnego w połączeniu z uznaniowo wprowadzanymi podatkami sektorowymi podważa rządy prawa w Polsce. - W efekcie każdy inwestor musi liczyć się z ryzykiem domiarów podatkowych od których nie będzie mógł się odwołać. Zaufanie do prawa dodatkowo podważa prezydencki pomysł obciążenia banków kosztami przewalutowania kredytów frankowych - czytamy w opinii.

Pełna treść opracowania: