Pod koniec września 2017 r. dziennik Fakt Gazeta Codzienna oraz portal internetowy Fakt24.pl opublikowały artykuł na temat powodów rezygnacji p. Jerzego Szmita ze stanowiska wiceministra infrastruktury i budownictwa. W materiale prasowym kwestionowano, że decyzja ta została przez niego podjęta z przyczyn osobistych. W tekście pojawiły się pośrednie zarzuty korupcyjne oraz sugestie, jakoby CBA prowadziło czynności kontrolne w stosunku do byłego już wiceministra.

28 maja 2019 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku wydał prawomocny wyrok w sprawie z powództwa byłego wiceministra infrastruktury i budownictwa p. Jerzego Szmita przeciwko Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. Wydawca dziennika Fakt Gazeta Codzienna oraz portalu internetowego Fakt24.pl (Fakt.pl) został zobowiązany do przeproszenia p. Jerzego Szmita na łamach obu tytułów prasowych, a nadto do zapłacenia na wskazany cel społeczny kwoty 25.000 zł. Zasądzona kwota zostanie przeznaczona na wsparcie zabytkowego Pałacu Balińskich w Jaszunach – symbolu polskości na Litwie. W placówce tej organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i edukacyjne kultywujące polską historię i tradycję.

 

Monika Nowikowska, Zofia Zawadzka, Joanna Sieńczyło-Chlabicz

Sprawdź  

- Prawomocne rozstrzygnięcie w sprawie przeciwko wydawcy Faktu traktować należy jako zwycięstwo prawdy i poważny sukces w walce z tzw. fake-newsami. Cieszy nas to, że sądy obu instancji dostrzegły oczywistość naruszenia dóbr osobistych p. Jerzego Szmita. Chodziło w końcu o pośrednie zarzuty korupcyjne, więc najcięższy zarzut w stosunku do osób publicznych, prowadzących działalność polityczną – komentuje wyrok mec. Lech Obara z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów „Lech Obara i Współpracownicy”, pełnomocnik p. Jerzego Szmita – Należy pamiętać, że podawanie opinii publicznej nieprawdy nigdy nie leży w interesie publicznym. Dlatego też rozstrzygnięcie tej sprawy jest całkowicie słuszne, a dodatkowo przyczyni się do rozwoju symbolów polskiej kultury na Litwie - dodaje prawnik.