Budynek Trybunału zamknięty, pracownicy na telepracy

Europejski Trybunał Praw Człowieka, zgodnie z zaleceniami francuskiego rządu i Rady Europy, podjął szczególne środki ostrożności związane z rozprzestrzenianiem się w Europie wirusa Covid-19. Podstawowa działalność Trybunału zostanie co do zasady utrzymana, ze szczególnym naciskiem na prowadzenie spraw priorytetowych, przy czym pracownicy Trybunału przestawiają się na system telepracy. Budynek Trybunału został zamknięty i nie jest dłużej dostępny dla publiczności, a wszystkie rozprawy wyznaczone na marzec i kwiecień 2020 r. zostały odwołane, z możliwością przedłużenia stosowania szczególnych środków ostrożności.

Czytaj: Wymiar sprawiedliwości w czasie epidemii - MS proponuje zmiany w specustawie>>
 

Trybunał proceduje również bez zmian w odniesieniu do wniosków o zastosowanie środków tymczasowych na podstawie reguły 39 swojego regulaminu, która ma zastosowanie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia wystąpienia nieodwracalnej szkody.

Czytaj w LEX: Prawa i obowiązki pełnomocników procesowych w praktyce w związku z koronawirusem >

Bieg wszystkich terminów zawieszony na miesiąc

Najważniejszą zmianą jest jednakże wydłużenie terminu do wnoszenia skarg indywidualnych, który zgodnie z art. 35 Konwencji o prawach człowieka wynosi 6 miesięcy od daty wydania ostatecznej decyzji krajowej w danej sprawie. Od 16 marca 2020 r. termin ten został wydłużony o miesiąc. Na miesiąc ulega również zawieszeniu bieg pozostałych terminów do podejmowania czynności w postępowaniach przed Trybunałem. Oznacza to, iż w sytuacji, kiedy upływ terminu na złożenie skargi lub podjęcie innej czynności przypada na dzień 16 marca lub później, zainteresowany zyskuje dodatkowy miesiąc, to jest czas do 16 kwietnia 2020 r., na dokonanie tej czynności. Trybunał zastrzega, że będzie reagować w sposób dostosowany do rozwoju sytuacji i miesięczne zawieszenie biegu terminów może ulec dalszemu przedłużeniu.

Czytaj w LEX: Darmowa pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie - komunikat w związku z zagrożeniem Covid-19 >

 

Pragmatyczne podejście Trybunału może zostać uznane za jedynie słuszne rozwiązanie obecnej sytuacji zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli w związku z pandemią koronawirusa. O przyjęcie analogicznych rozwiązań dla polskiego wymiaru sprawiedliwości apelują zgodnie wszystkie środowiska prawnicze, a zwłaszcza okręgowe rady adwokackie i izby radców prawnych, z Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Izbą Radców Prawnych na czele. Brak jednak nadal scentralizowanych, ogólnopolskich zarządzeń w tej mierze, pomimo jednoznacznej konieczności ich podjęcia oraz spójnej ich realizacji.

Czytaj w LEX: