Będą trzy szanse na sędziowską bądź prokuratorską togę
Senat opowiedział się za trzema możliwymi podejściami do egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego. Zainteresowani będą mieli dzięki temu większe szanse na ich zdanie. Teraz ustawa trafi na prezydenckie biurko.

Senat przegłosował w czwartek nowelizację, która zwiększa z dwóch do trzech liczbę możliwych podejść do egzaminu sędziowskiego lub prokuratorskiego. W głosowaniu udział wzięło 89 senatorów i wszyscy opowiedzieli się za nowelizacją. Teraz trafi ona na biurko prezydenta.
Przyjęta przez Sejm 27 lutego br. nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury była – jak wskazywało Ministerstwo Sprawiedliwości – odpowiedzią na postulaty aplikantów tej szkoły. Podstawowym założeniem noweli jest wprowadzenie możliwości, aby aplikant, który nie zdał egzaminu sędziowskiego lub prokuratorskiego mógł podejść do niego jeszcze dwa razy.
Czytaj: Aplikant dwukrotnie nie zdał egzaminu sędziowskiego? Będzie miał 5 lat „na poprawkę”>>
Zgodnie z nowelizacją aplikant, który nie zdał egzaminu po raz pierwszy, będzie mógł podejść do niego ponownie w bezpośrednio kolejnym terminie – czyli tym, w którym do egzaminu przystępują aplikanci z kolejnego rocznika aplikacji. Z kolei w przypadku dwukrotnego niezdania egzaminu aplikant będzie mógł podejść do niego ostatni raz - czyli łącznie trzeci - nie później niż w ciągu 5 lat od dnia ukończenia aplikacji. Uprawnienie do dwóch ponownych podejść do egzaminu nie będzie jednak przysługiwało m.in. tym aplikantom, którzy nie przystąpili do egzaminu w wyznaczonym terminie, nie uzyskawszy zezwolenia na przystąpienie do niego w terminie późniejszym oraz tym, którzy egzamin ten przerwali bez usprawiedliwienia.
Nowela reguluje też sytuację aplikantów, którzy dwukrotnie nie zdali egzaminu zawodowego w latach 2013–2026. Będą mieli możliwość podejścia do egzaminu jeszcze jeden raz - w wyznaczonym terminie - w ciągu 5 lat od wejścia w życie nowelizacji. Według resortu rozwiązanie to pozwoli na poszerzenie kręgu osób uprawnionych o ubieganie się o stanowiska asesorskie w sądach, a tym samym służyć będzie poprawie sytuacji kadrowej w wymiarze sprawiedliwości i korzystnie wpłynie na dynamikę prowadzonych postępowań.
Czytaj: Miała być trzecia szansa na egzamin sędziowski, ale projektu nadal brak>>
Do zmiany różnice w przystąpieniu asystentów do egzaminu prokuratorskiego lub sędziowskiego>>





