Biało-czerwona flaga polski obowiązuje od 1919 roku. Biel oznacza szlachetność i niewinność, a czerwień to rycerstwo, ofiarność i męstwo. Czerwia, czyli larw owadów.
Przed pierwszą legislacyjną regulacją kolor biały i czerwony oraz orzeł w koronie były uznawane za symbole państwowe na zasadzie zwyczaju i tradycji. Odcienie czerwieni i bieli zmieniały się przez stulecia.

Powrót korony
Rewolucyjne zmiany w PRL-owskiej przepisach zapoczątkowała ustawa z 31 stycznia 1980 roku, która była wielokrotnie nowelizowana.
Jedną z pierwszych historycznych zmian ustawy z 1980 roku było nadanie nowego brzemienia art. 2 przez nowelizację z dnia 9 lutego 1990 roku w postaci: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Powrót korony w godle narodowym to symbol przemian Polski w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Prawo do uczczenia flagi
W 2004 roku wprowadzono do Ustawy zmiany dotyczące używania godła i flagi narodowej. Przyznano prawo do ich wywieszania, każdej osobie, która pragnie uczcić święta i uroczystości, nakazano jednocześnie okazywanie szacunku dla symboli narodowych. Tym samym aktem wprowadzono Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, który przypada 2 maja. Prawne regulacje wzorów pieczęci państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu, Senatu, Prezydenta i samorządów wprowadziła nowelizacja w 2005 roku. Ten akt, także wprowadził regulację obchodzenia żałoby narodowej w postaci: W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu. Ustawa ta z 28 lipca 2005 roku w art. 3 ostatecznie pozbawiała mocy prawnej dekret z dnia 7 grudnia 1955 roku o godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych.

Obowiązek umieszczania godła na strojach

Wywieszanie flagi narodowej znane było w Polsce od dawna, lecz to w 2010 roku ustawa wprowadziła zapis zalecający umieszczania barw narodowych przed lub na budynkach mieszkalnych i usługowych z okazji świąt i uroczystości. Była to jedyna zmiana dokonana przez wymienioną nowelizację. 9 maja 2012 roku dopisano do ustawy obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach reprezentacji kraju, olimpijskiej i paraolimpijskiej. Współcześnie obowiązująca ustawa, której tekst jednolity został wprowadzony poprzez obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 listopada 2005 r. nosi tytuł o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego aktu.

Ministerstwo przygotowało poradnik
MSWiA wydało poradnik "Biało-Czerwona", który zawiera wskazówki, jak właściwie prezentować m.in. polską flagę. "Miłość do barw narodowych powinna wyrażać się w prezentowaniu ich zgodnie z tradycją i honorem" - powiedział PAP szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Poradnik "Biało-Czerwona" zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zasad prezentowania barw narodowych w przestrzeni publicznej. Publikacja została rozesłana m.in. do najważniejszych bibliotek w Polsce, do ministerstw i głównych urzędów.

 

Dowiedz się więcej z książki
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej ze schematami [EBOOK PDF]
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł