Projekty zwalczane przez korporacje mają jedynie zwiększyć konkurencyjność i ograniczyć monopol korporacji na sprawy sądowe. Umożliwiają ponadto ponad 200 tysiącom doświadczonych prawników ten rodzaj aktywności - twierdzą autorzy listu.
Ich zdaniem propozycje zawarte w procedowanych projektach mają na celu zwiększenie dostępności usług prawniczych w Polsce. - Polak nie może czuć się bezpiecznie, jeżeli praw w 98 proc. swoich spraw musi bronić sam, nie mając o tym pojęcia. Propozycje mają także na celu wykreowanie rynkowej konkurencji dla korporacji posiadających obecnie monopol. Parlament i Rząd zobowiązany jest wykorzystać potencjał i doświadczenie wykluczonych zawodowo prawników a nie bronić interesów i monopoli grup zawodowych zrzeszonych w korporacjach - czytamy w liście.
Zdaniem jego autorów, proponowane rozwiązania są zgodne z rozwiązaniami przyjętymi w innych państwach Unii i odzwierciedlają trend europejski. Jako przykłady podają Szwecję, Niemcy i Francje, gdzie - jak twierdzą - istnieje wolność wyboru pełnomocnika i każdy obywatel sam może zadecydować, kto mu może pomóc. Nie musi to być nawet prawnik.
- Sprzeciwianie się przez korporacje propozycji, aby w Polsce w sądzie mógł pomagać absolwent studiów prawniczych jest zupełnie niezrozumiałe. Co więcej – przeprowadzone w Unii Europejskiej niezależne badania ekonomiczne potwierdziły, iż ceny prawników spoza korporacji są niższe od 2 – 6 razy aniżeli ceny prawników z korporacji. Nie znaleziono żadnych dowodów świadczących o tym, aby jakość prawników nie zapisanych do korporacji była gorsza - czytamy w liście.
Zdaniem dokumentu podpisanego przez Tomasza Bujaka, prezesa zarządu SDP, stanowisko szefów 23 korporacji adwokackich ocenić należy jako próbę zwalczania społecznie korzystnych zmian w interesie określonych grup zawodowych. Próbę pozamerytoryczną, nie uwzględniającą faktów i wyników badań. Krytykę pomijającą obowiązujące w Europie prawo i europejskie trendy ochrony praworządności i praw jednostki poprzez zapewnienie obywatelom realnego dostępu do profesjonalnego prawnika. Pełna treść listu>>>

Czytaj także:
Szefowie adwokatur z 23 krajów krytycznie o polskich zmianach w prawie
Aplikanci adwokaccy też apelują do parlamentarzystów
Prezes NRA: posłowie niszczą kompromis wokół dostępu do zawodów prawniczych
ZPP także przeciw zmianom w dostępie do zawodów prawniczych