ZPP wyraża stanowczy protest przeciwko projektowi ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. - Zrzeszenie Prawników Polskich reprezentuje wszystkie zawody prawnicze:  radców prawnych, adwokatów, notariuszy, prokuratorów, sędziów, przedstawicieli nauk prawniczych oraz prawników innych specjalności. Doskonale zatem w praktyce znamy istotę pracy polskiego wymiaru sprawiedliwości - czytamy w oświadczeniu.
Zdaniem jego autorów, każdy kto skończył studia prawnicze doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że nie przygotowują one do wykonywania praktyki prawniczej – tym bardziej w roli pełnomocnika procesowego stron. Studia prawnicze są natomiast doskonałym intelektualnym zapleczem świata prawniczego. - Nie można jednak mylić tych ról. Pomiędzy absolwentem wydziału prawa a osobą wykonującą prawniczy zawód zaufania publicznego jest bowiem kolosalna różnica w praktycznym i merytorycznym przygotowaniu do zawodu. Jego szczególną i najdonioślejszą formą jest reprezentowanie stron w postępowaniu sądowym. tu bowiem decyduje się często: pomyślność, byt i przyszłość obywatela piszą działacze ZPP.
Wyrażają też przekonanie, że nadrzędnym celem demokratycznego państwa prawa winno być zapewnienie obywatelom pomocy prawnej o jak najwyższym standardzie w oparciu o pełnomocników, którzy zobowiązani są do surowego przestrzegania standardów związanych z etyką oraz tajemnicą zawodową. Pełnomocników, którzy będą jak najlepiej merytorycznie oraz praktycznie przygotowani do reprezentowania interesów klienta przed sądem.
- Standardom tym projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych przeczy. W przyszłości skutkować to będzie wydłużeniem trwania sprawy, spadkiem społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości oraz erozją systemu ochrony prawnej w Rzeczpospolitej. Oznaczać to będzie także, że odpowiedzialność za jakość praktyki sądowej absolwentów wydziałów prawa polski ustawodawca przerzuca na barki społeczeństwa - czytamy w dokumencie.
Zdaniem Zrzeszenia Prawników Polskich jest to propozycja, która w swej istocie przeczy europejskim, powszechnie obowiązującym normom w zakresie zabezpieczenia praw obywatela przed sądem. ZPP wraca się więc do posłów na Sejm RP o nieuchwalanie ustawy o państwowych egzaminach prawniczych.

Czytaj także:
Samorząd radcowski przeciwny zmianom w projekcie ustawy o egzaminach prawniczych
Prezes NRA: posłowie niszczą kompromis wokół dostępu do zawodów prawniczych