Przyjęta przez Sejm regulacja dotyczy przede wszystkim zawodów technicznych, m.in. architektów i urbanistów oraz 9 zawodów rynku finansowego. Pracuje w nich łącznie ponad 200 tys. osób. Teraz uchwalonymi przepisami zajmie się Senat.
Przyjęta deregulacja zakłada ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji) dzięki czemu ułatwia wejście do danego zawodu.
Druga transza deregulacji dotyczy m.in.: architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe, doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, biegłych rewidentów, rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, zawodów związanych z obsługą metra czy z żeglugą morską i śródlądową.
W nowych przepisach znajduje się rozwiązanie, które umożliwia uczelniom stworzenie studiów o profilu praktycznym, których ukończenie stanowić będzie podstawę do zwolnienia z części lub całości postępowania kwalifikacyjnego do wykonywania danego zawodu. Według autorów projektu przyczyni się to do lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienia jakości nauczania.
W pierwszej ustawie deregulacyjnej uproszczone zostały zasady dostępu do innych zawodów prawniczych, m.in. adwokatów, radców prawnych i notariuszy.
Więcej: Pierwsza deregulacja dotyczy też prawników>>>