Przyjęte zmiany oznaczają, że osoba, która zda egzamin zawodowy i złoży ślubowanie zostanie zastępcą notarialnym i w zależności od swojej decyzji będzie mogła wystąpić do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o powołanie na notariusza albo zostać zatrudniona w kancelarii innego notariusza i tam wykonywać w jego zastępstwie czynności notarialne.
Jak podkreśla resort sprawiedliwości, który zaprojektował te zmiany, w celu pogłębienia przygotowania praktycznego wydłużona zostanie aplikacja notarialna (z 2,5 do 3,5 roku). Po 2,5 roku aplikacji organizowane będzie fakultatywne kolokwium – po jego zdaniu aplikant będzie mógł wykonywać niektóre czynności notarialne.
Jeżeli chodzi o dostęp do zawodów adwokata i radcy to zniesiony został test, jako element egzaminu zawodowego. - Egzamin powinien sprawdzać umiejętność stosowania prawa, a nie zmuszać do uczenia się na pamięć kodeksów i dziesiątek ustaw – czytamy w opinii Ministerstwa Sprawiedliwości.
Skrócony zostanie także (z 5 do 3 lat) wymagany okres stosowania prawa jaki zwalnia z wymogu odbycia aplikacji.
Pierwsza deregulacja dotyczy też prawników
Sejm uchwalił w czwartek 13 czerwca br. tzw. pierwszą transzę deregulacji, która obejmie 51 zawodów liczących ponad 535 tysięcy osób. Zlikwidowana zostanie m.in. asesura notarialna, a u adwokatów i radców prawnych z egzaminów znikną testy.