- Do tej pory żadna z tych instytucji, które są do tego uprawnione, takiej skargi do SN nie wniosła – mówi Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Czytaj: Skarga nadzwyczajna już do zastosowania>>

Skargę nadzwyczajną w SN chcą składać zwykli obywatele
Michałowski dodaje, że od wtorku do SN przychodzą osoby, które na biurze podawczym próbują składać dokumenty, określając je jako skargę nadzwyczajną. - Informujemy ich, że zgodnie z zapisami ustawy do składania skargi nadzwyczajnej uprawnione są określone podmioty takie jak m.in. Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta – dodaje.

Zgodnie z zapisami ustawy skargę nadzwyczajną wnosić mogą też: Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Tymczasem przedstawiciele podmiotów uprawnionych do wnoszenia skargi nadzwyczajnej podkreślają, że w tym momencie jest na to za wcześnie. Pierwszym krokiem – jak dodają – będzie analiza ewentualnych wniosków i występowanie o akta tych spraw, które mogłyby być wznawiane.

Kiedy można skorzystać z nowej instytucji?
Skarga nadzwyczajna, w myśl obowiązującej od wtorku ustawy, to środek zaskarżenia przysługujący od spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem przed sądami powszechnymi lub wojskowym.

Można ją wnosić gdy orzeczenie narusza zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji, w sposób rażący narusza prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie, zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego, i orzeczenie nie może być uchylone lub zmienione w trybie innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia.

Skarga nadzwyczajna nie jest natomiast dopuszczalna od wyroku ustalającego nieistnienie małżeństwa, orzekającego unieważnienie małżeństwa albo rozwód, jeżeli choćby jedna ze stron po uprawomocnieniu się takiego orzeczenia zawarła związek małżeński, oraz od postanowienia o przysposobieniu. Nie można jej też wnosić w sprawach o wykroczenia i wykroczenia skarbowe.

Co do zasady można ją wnosić w terminie pięciu lat od dnia uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia. Jeżeli od orzeczenia zostanie wniesiona kasacja albo skarga kasacyjna, skarga nadzwyczajna będzie mogła być wniesiona w terminie roku od ich rozpoznania.

Czytaj: Skarga nadzwyczajna - szansa czy ryzyko dla wymiaru sprawiedliwości?>>