Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionował konstytucyjność przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którymi policjant może zatrzymać prawo jazdy za przekroczenie prędkości.

Zdaniem RPO uprawnienie Policji do odebrania prawa jazdy w sposób automatyczny, w trybie decyzji administracyjnej stwarza w naszym systemie prawnym sytuację, w której dochodzi do podwójnego karania za ten sam czyn. Rzecznik przypomniał, że ukaranie kierowcy utratą prawa jazdy jest także możliwe na podstawie przepisów kodeksu wykroczeń.

Wątpliwości budzi również sama procedura odwoławcza od decyzji o odebraniu uprawnień do kierowania pojazdem. W opinii Rzecznika obecne regulacje ścieżki odwoławczej będą prowadziły do sytuacji, w których kierowcy na korzystne dla siebie rozstrzygnięcia będą musieli czekać parę lat. Oczywiście w tym czasie będą pozbawieni możliwości prowadzenia pojazdów.

Rzecznik wniósł także o to, aby w razie ewentualnego orzeczenia o niekonstytucyjności wspomnianych przepisów Prawa o ruchu drogowym, skutki tego wyroku zostały odsunięte przez Trybunał Konstytucyjny w czasie. Ma to pozwolić ustawodawcy na wprowadzenie stosownej nowelizacji zaskarżonych przepisów.

Wniosek w tej sprawie trafił wczoraj do Trybunału Konstytucyjnego i dzisiaj powinien zostać zarejestrowany.

Opracowanie: Daniel Wojtczak, RPE WK

Źródło: tvn24.pl, stan z dnia 18 września 2015 r.