We wtorek 17 czerwca 2013 r. o godz. 11.00 w siedzibie Sądu Najwyższego odbędzie się doroczne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego poświęcone informacji o działalności Sądu Najwyższego w roku 2013. W posiedzeniu wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i instytucji wymiaru sprawiedliwości.

Łącznie Sąd Najwyższy rozpoznał 10 387 spraw (w 2012 r. – 10 186). Mimo większej liczby rozpoznanych wniosków nie zmniejszyły się jednak zaległości, co wynika ze znacznego wzrostu liczby skarg kasacyjnych (o 271) oraz pytań prawnych kierowanych przez sądy powszechne (o 29).

Średni czas oczekiwania na rozpoznanie sprawy wynosił: w Izbie Cywilnej - 10 miesięcy, w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych - 8 miesięcy; w Izbie Karnej - 6 miesięcy, a w Izbie Wojskowej - 1-2 miesiące. "Wysoka jakość orzecznictwa oraz sprawność i efektywność działania SN została osiągnięta pomimo rosnącego obciążenia sędziów"
I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf omówi najważniejsze zagadnienia wynikające z pracy sadu w ubiegłym roku. Wnioski związane z konkretnymi rozstrzygnięciami, skłaniają do wysunięcia następujących postulatów:
• problematyczna jest kwestia, wynikająca z niejednoznacznej regulacji sankcji wadliwej uchwały wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki akcyjnej z powodu sprzeczności z ustawą
• zasadne jest również uregulowanie stanów prawnych gruntów znajdujących się we władaniu spółdzielni mieszkaniowych, do których spółdzielnie nie mają prawa własności (użytkowania wieczystego).
Ponadto w ocenie Sądu Najwyższego za mało udaną należy ocenić podjętą przez ustawodawcę próbę pozbawienia wierzyciela roszczenia o zapłatę pozostających poza zawartym z dłużnikami układem odsetek za opóźnienie w zapłacie ierzytelności objętej układem za okres po ogłoszeniu upadłości.
Konieczne są też spójne uregulowania dla dobrego zorganizowania czasu pracy lekarzy.
Prezes Gersdorf przypomni także już wcześniej formułowany postulat podniesienia progu wartości przedmiotu zaskarżenia w sprawach z zakresu prawa pracy i z zakresu ubezpieczeń społecznych uprawniającego do wniesienia skargi kasacyjnej.

Czytaj także: SN: kasacje tylko dla wybranych prawników>>>