Opublikowana w ubiegły piątek w unijnym dzienniku serii L dyrektywa Komisji 2016/1106 z dnia 7 lipca 2016 r. zmieniająca dyrektywę 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy uszczegóławia przypadki chorób serca i naczyń, w których prawo jazdy można wydawać lub przedłużać okres jego ważności wyłącznie po skutecznym wyleczeniu choroby i z zastrzeżeniem zgody lekarza specjalisty oraz, w stosownych przypadkach, prowadzenia regularnych kontroli medycznych. Dotyczą one między innymi określonych typów arytmii, dusznicy bolesnej, wszczepienia lub wymiany stałego rozrusznika serca, omdleń, ostrego zespołu wieńcowego, udaru, lżejszych kategorii niewydolności serca, przeszczepu serca, operacji zastawek serca, niektórych typów nadciśnienia i wrodzonej wady serca.

Unijny akt przewiduje z kolei, że prawo jazdy nie będzie wydawane ani nie będzie przedłużany okres jego ważności w przypadku osób, u których stwierdzono m.in.: chorobę naczyń obwodowych – tętniaka aorty piersiowej i brzusznej, niosącego za sobą znaczne ryzyko nagłego pęknięcia i wystąpienia nagłej niezdolności do kierowania pojazdem, cięższych kategorii niewydolności serca czy zespołu Brugadów z omdleniami lub przeżytą nagłą śmiercią sercową. W wyjątkowych przypadkach prawo jazdy można będzie wydawać lub przedłużać okres jego ważności w ramach tej grupy chorób, jeśli jest to należycie uzasadnione opinią lekarza specjalisty i podlega regularnym kontrolom medycznym gwarantującym, że dana osoba jest nadal zdolna do bezpiecznego kierowania pojazdem, z uwzględnieniem wpływu stanu zdrowia.

Co ciekawe, w myśl dyrektywy państwa członkowskie UE będą mogły ograniczyć wydawanie prawa jazdy lub przedłużanie okresu jego ważności również w przypadku osób, u których stwierdzono inne choroby serca i naczyń.

Unijna regulacja doprecyzowuje również zasady wydawania prawa jazdy w przypadku osób chorych na hipoglikemię. Zgodnie z jej zapisami prawa jazdy nie wydaje się ani nie przedłuża okresu jego ważności w przypadku osób, u których stwierdzono nawracającą ciężką hipoglikemię, chyba że zostaje to poparte opinią lekarza specjalisty i regularnymi kontrolami medycznymi. W przypadku nawracającej ciężkiej hipoglikemii w porze czuwania prawa jazdy nie wydaje się ani nie przedłuża okresu jego ważności przez okres 3 miesięcy od ostatniego takiego epizodu.

Jednakże prawo jazdy będzie można wydawać lub przedłużać okres jego ważności w wyjątkowych przypadkach, pod warunkiem że jest to należycie uzasadnione opinią lekarza specjalisty i podlega regularnym kontrolom medycznym gwarantującym, że dana osoba jest nadal zdolna do bezpiecznego kierowania pojazdem, z uwzględnieniem wpływu stanu zdrowia.

Za dotychczas obowiązującymi przepisami dyrektywa powtarza z kolei, że prawa jazdy nie może otrzymać ani przedłużyć osoba mająca niewystarczającą świadomość hipoglikemii.

Unijna regulacja powinna być wprowadzona w życie we wszystkich państwach członkowskich od 1 stycznia 2018 r.

-----------------------------

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.