Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Michał Lasota wniósł o rozpoznanie przez Sąd Najwyższy sprawy dyscyplinarnej przeciwko Pawłowi Juszczyszynowi, obwinionemu o to, że:

  1. uchybił godności urzędu w ten sposób, że na odcinku drogi krajowej prowadząc samochód osobowy w obszarze zabudowanym, nie zastosował się do istniejącego na tym odcinku drogi ograniczenia prędkości do 50 km/h, prowadząc pojazd z prędkością 101 km/h,
  2.  jako sędzia sprawozdawca w Wydziale Karnym, złożył w trybie art. 41 par, 1 k.p.k.  żądanie wyłączenia od udziału w sprawie, w którym podał nieprawdę co do istnienia okoliczności mogących wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności, poprzez powołanie się na wieloletnią osobistą znajomość ze starszą sekretarz sądową, będącą żoną oskarżonego, w tym na darzenie się wzajemnym zaufaniem, powierzanie sobie problemów z życia rodzinnego, także tych dotyczących wskazanego postępowania, a także wzajemną pomoc, podczas gdy była to jedynie relacja służbowa, czym uchybił godności urzędu,
  3.  jako sędzia sprawozdawca powołał się na rozmowy z żoną oskarżonego, podczas gdy takie rozmowy nie były prowadzone, czym uchybił godności urzędu,
  4. 20 listopada 2019 r. przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że jako sędzia zasiadający w składzie Sądu Okręgowego w O., będąc przewodniczącym i sprawozdawcą, podczas rozpoznawania doprowadził do wydania bez podstawy prawnej postanowienia, którym nakazano Szefowi Kancelarii Sejmu Pani Agnieszce Kaczmarskiej „przedstawienie oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów dokumentów w postaci złożonych w Kancelarii Sejmu w związku z obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 4 stycznia 2018 r. o rozpoczęciu procedury zgłaszania kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa wybieranych spośród sędziów zgłoszeń oraz wykazów obywateli i wykazów sędziów popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa,
  5.  26 listopada 2019 r. przedstawił przedstawicielom mediów twierdzenia i oceny związane z pełnionym urzędem, a dotyczące delegowania do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie i odwołania z delegowania, które zostały następnie opublikowane.

 

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego uznał że Paweł Juszczyszyn przyznał sobie kompetencję do oceny prawidłowości, w tym legalności, wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa, a przez to - legalności, wykonywania przez Prezydenta RP prerogatywy powoływania sędziów, działając na szkodę interesu publicznego. Tymczasem sędzia Paweł Juszczyszyn jako pierwszy polski sędzia wykonał wyrok TSUE z listopada 2019 roku.

Ponowna rejestracja

Pomimo wyznaczenia 7 kwietnia 2022 r. składu orzekającego do q14 lipca 2022 r. sprawa nie została zakończona. Z tego powodu, jak również w związku z wejściem w życie ustawy o SN 15 lipca 2022 r. uchylono zarządzenie o wyznaczeniu składu  i po ponownej rejestracji przekazano akta Prezesowi Sądu Najwyższego kierującemu pracą Izby Odpowiedzialności Zawodowej, celem wyznaczenia składu orzekającego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zarządzeniem Nr 25/11 Prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej sprawę przydzielono SSN Zbigniewowi Korzeniowskiemu, jako sędziemu sprawozdawcy.

Cofnięcie wniosku o ukaranie

Decyzją Ministra Sprawiedliwości sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Włodzimierz Brazewicz został powołany na Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości do prowadzenia sprawy o sygn. akt: I ZSK 24/22, a Włodzimierz Brazewicz, wstąpił do postępowania dyscyplinarnego. W marcu 2024 r. rzecznik Włodzimierz Brazewicz, złożył oświadczenie o cofnięciu wniosku o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej sędziego Juszczyszyna i wniósł o umorzenie postępowania dyscyplinarnego, z uwagi na brak skargi uprawnionego oskarżyciela.

Warto przypomnieć, że sędzia Paweł Juszczyszyn złożył pozew za prawie pięć lat represji, jakich doznał po wykonaniu wyroku TSUE. Sędzia pozwał Macieja Nawackiego – byłego prezesa Sądu Rejonowego i I Prezes SN – Małgorzatę Manowską oraz sześć innych osób.  

Zawieszenie na dwa lata

4 lutego 2020 r. nielegalna Izba Dyscyplinarna orzekła o bezterminowym (do czasu rozpoznania zarzutów dyscyplinarnych) zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna oraz zmniejszeniu jego wynagrodzenia o 40 procent. Jak wskazano, sędzia Juszczyszyn dopuścił się swoim zachowaniem „ekscesu orzeczniczego”, który zagroził dobru w postaci spokojnej pracy innych sędziów, a jego czynność orzecznicza pozbawiona była podstawy prawnej i uzasadnienia.

W grudniu 2021 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy orzekł nieprawomocnie, jako sąd pracy, o przywróceniu sędziego Pawła Juszczyszyna do wykonywania obowiązków, wobec czego sędzia Juszczyszyn stawił się w swym macierzystym sądzie i został na kilka godzin dopuszczony do wykonywania obowiązków przez jego wiceprezesa. Tego samego dnia jednak Minister Sprawiedliwości powołał poprzedniego prezesa SR w Olsztynie na drugą kadencję, a ten niezwłocznie podjął decyzję o ponownym zawieszeniu sędziego Juszczyszyna. Ponadto, w maju 2021 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował sprawę ze skargi Pawła Juszczyszyna polskiemu rządowi, którą prowadzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

W sierpniu 2022 roku Juszczyszyn wrócił do orzekania po ponad dwuletnim, bezprawnym zawieszeniu przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną. W tym roku minister Adam Bodnar powołał sędziego Pawła Juszczyszyna na stanowisko wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.