Ma ona wykazać, czy wystąpiły przypadki wykorzystywania przez komorników dostępu do rejestru PESEL w sposób mogący wskazywać na przesyłanie zapytań przez osoby nieuprawnione, poza postępowaniami egzekucyjnymi i w stosunku do osób niebędących dłużnikami.

Czytaj: Prokuratura na razie nie potwierdza wycieku danych PESEL>>

- Już w piątek (26 sierpnia) do Prezesów Sądów Okręgowych: w Warszawie, Poznaniu i Łodzi skierowaliśmy pisma z prośbą o niezwłoczne zbadanie prawidłowości prowadzenia biurowości oraz wykorzystywania dostępu do rejestru PESEL przez wskazanych przez prokuraturę komorników sądowych. Tego samego dnia zwróciliśmy się także do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o udzielenie informacji co do zakresu podmiotowego i przedmiotowego prowadzonego w tej sprawie postępowania - czytamy w komunikacie MS.

Czytaj: Samorząd komorniczy bada sprawę wykorzystywania danych z bazy PESEL>>

Ministerstwo przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami minister sprawiedliwości zawiesza komornika w czynnościach, jeżeli przeciwko niemu prowadzone jest postępowanie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Poprosiliśmy zatem prokuraturę o niezwłoczne przesłanie odpisów postanowień o przedstawieniu zarzutów komornikom sądowym, gdyby takie decyzje zostały podjęte.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego pozyskiwania i wykorzystywania przez komorników danych z bazy PESEL niezwłocznie zostaną podjęte stanowcze działania wynikające ze zwierzchniego nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad działalnością komorników sądowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że na bieżąco monitoruje tę sprawę.