W rankingu przygotowanym przez firmę doradczą ALTO znajdują się orzeczenia, które mają istotny wpływ na sytuację finansową podatnika.

Przestrzeganie prawa najważniejsze
Przepisy podatkowe mają zapewnić realne wpływy do budżetu państwa. Jednakże realizacja tego celu nie może następować z pogwałceniem przepisów do łamania zasady pewności prawa i obrotu gospodarczego, gdyż taki stan negatywnie wpływa na warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jak wskazuje Paweł Fałkowski, partner w ALTO, powyższe przykłady pokazują, że nie zawsze interpretacja przepisów dokonywana jest ze zrozumieniem zasad towarzyszących prowadzeniu działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który w przepisach podatkowych stara się odnaleźć logikę i zdrowy rozsądek, może się czasami bardzo rozczarować.

W wielu wypadkach przedsiębiorca będzie przekonany, że dany wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu albo jest możliwość odliczenia VAT od poniesionego wydatku. I tutaj okazuje się, że sądy nie zgadzają się z danym stanowiskiem, a swój pogląd uzasadniają w sposób pomijający realia gospodarcze. Brak wiedzy w tym zakresie może przedsiębiorcę sporo kosztować.

Ważna jest interpretacja prawa
Nie oznacza to, że podatnik jest obowiązany interpretować przepisy na swoją niekorzyść – podkreśla Kamil Lewandowski, partner w ALTO. W przypadku wątpliwości co do interpretacji przepisów, zastosowanie powinna znajdować interpretacja na korzyść podatnika. Od 1 stycznia 2016 r. wynika to wprost z przepisów, niestety w praktyce regulacja jest bardzo rzadko stosowana.

Eksperci wskazują, że przepisy podatkowe są jak pole minowe. Fałkowski podkreśla, że przedsiębiorcy muszą wykazać się dużą czujnością, aby nie popełnić kosztownego błędu. Dodaje, że gdy już dojdzie do sporu z fiskusem, nie stoimy na straconej pozycji. Jeżeli mamy mocne argumenty, warto walczyć o swoje racje przed sądem.

Do najbardziej kontrowersyjnych wyroków wybrane zostały:

- CIT: Kara umowna zmniejszająca stratę firmy nie jest kosztem,
- VAT: E-book dyskryminowany – wyższa stawka niż dla tradycyjnej książki,
- CIT: Kosztów ataku hakerskiego nie odliczysz od przychodu,
- VAT: Wynajem pracownikowi samochodu jako czynność sztuczna
- CIT: Konwersja długu na kapitał to przychód,
- Zagraniczny spadek opodatkowany dwa razy,
- PIT: Posiłek od pracodawcy też może być przychodem do opodatkowania,
- Nie odliczysz VAT od paliwa, gdy płacisz kartą,
- Brak kosztów przy sprzedaży przedawnionych wierzytelności,
- Można ominąć pełnomocnika w postępowaniu.

Najciekawsze z nich wkrótce omówimy.
 

Vademecum Doradcy Podatkowego jest publikacją elektroniczną w przyjazny sposób prezentującą informacje z dziedziny prawa podatkowego, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. >>