Dotychczasowe zadania izb celnych i urzędów kontroli skarbowej przejęły izby administracji skarbowej, urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe. Znalazło to odpowiednie odzwierciedlenie w obowiązkach sprawozdawczych. W związku ze zmianami innych przepisów w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej dokonano także stosownej zmiany instrukcji sporządzania sprawozdań Rb-23A i Rb-33 oraz uaktualniono przepisy w zakresie podpisu elektronicznego.

Rozszerzono przepis określający postępowanie w przypadku braku możliwości terminowego przekazania sprawozdań w systemie Trezor. Sprawozdania te będą przekazywane w arkuszu kalkulacyjnym za pośrednictwem platformy ePUAP. Uwzględniono również terminy przekazywania sprawozdań przez ePUAP i system Trezor po usunięciu przyczyn niedostępności tj. najpóźniej pierwszego dnia roboczego następującego po dniu usunięcia przyczyny technicznej.

Zaproponowano też nowy przepis dotyczący sprawozdań przekazywanych w tym systemie, w przypadku gdy dzień kończący uprawnienie do dysponowania częścią budżetową przypada na inny dzień niż koniec okresu sprawozdawczego lub dzień kończący rok sprawozdawczy. W takim przypadku sprawozdania przekazywane będą nie później niż 3 dni przed terminem sporządzenia sprawozdań za kolejny okres sprawozdawczy, na elektroniczną skrzynkę podawczą organu przejmującego część budżetową.

Zmodyfikowano formularz sprawozdania Rb-FER z wykonania wybranych elementów planu finansowego Funduszu Emerytalno-Rentowego, aby uzyskać informację potrzebną do wyeliminowania wzajemnych przepływów pomiędzy FER a FUS (świadczenia zbiegowe) oraz pomiędzy FER i budżetem państwa (deputaty węglowe).

Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 29 marca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. poz. 699) weszło w życie 1 kwietnia 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów