Zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym zajmująca się nielegalną produkcją i handlem wyrobami tytoniowymi i alkoholem działała na terenie powiatu kłodzkiego na Dolnym Śląsku na szeroką skalę. Jej likwidacja wymagała współpracy trzech służb.

Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad tonę liści tytoniowych przygotowanych do produkcji, ponad 200 kg tytoniu oraz ponad 20 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy. Zabezpieczyli także 400 sztuk ostrej amunicji i niewielką ilość narkotyków.

Przygotowania do akcji wszystkich służb trwały blisko rok. Przestępcza działalność była źródłem utrzymania dla 8 osób, którym prokurator Prokuratury Okręgowej w Opolu przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania tytoniu oraz narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnej z tytułu podatku akcyzowego na tytoń, papierosy oraz alkohol. Jednemu z zatrzymanych przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Podejrzani muszą liczyć się z karami do 5 lat, a w przypadku kierownika grupy nawet od 10 lat pozbawienia wolności oraz wysokimi grzywnami. Straty skarbu państwa tylko z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego wynoszą blisko 8 mln złotych.

Oprócz przemytu papierosów zza wschodniej granicy, funkcjonariusze Służby Celnej na Dolnym Śląsku coraz częściej likwidują podobne nielegalne linie produkcyjne, fabryki papierosów i hurtownie wyrobów tytoniowych. W tym roku to już ósma duża akcja zakończona sukcesem. Średnio za każdym razem do magazynów Izby Celnej we Wrocławiu, oprócz maszyn, trafia ponad tona tytoniu. W październiku zanotowano rekord - w wyniku tylko jednej akcji do magazynów trafiły 22 tony nielegalnego tytoniu.