W 2011 r. minister finansów zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) uzyskiwanych przez nierezydentów (osoby fizyczne i osoby prawne) z tytułu odsetek lub dyskonta od obligacji wyemitowanych na rynkach zagranicznych w latach 2011-2015 przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a także z odpłatnego zbycia tych obligacji. Zaniechanie ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych do 31 grudnia 2023 r.

Zobacz: Zaniechanie poboru podatku zwiększy atrakcyjność obligacji BGK >>

Minister proponuje jednak, aby zaniechanie znalazło zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych do 31 grudnia 2030 r. Nie ulegnie natomiast zmianie okres, w którym emisje obligacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego objęte są zaniechaniem. Rozporządzenie odnosić się więc będzie dalej do emisji realizowanych w latach 2011-2015.

Resort finansów podkreśla, że w efekcie emitowanie przez Bank obligacji 10 lub 15-letnich na rynkach zagranicznych nie będzie skutkować obowiązkiem poboru podatku z tytułu dyskonta i odsetek od obligacji wyłącznie do końca 2023 r. Obowiązek taki powstałby natomiast w przypadku wypłat dokonywanych w kolejnych latach pomimo, że dotyczyłyby tych samych emisji realizujących uzasadniony interes publiczny. Dochody z tych obligacji podlegałyby zatem częściowemu zaniechaniu opodatkowania jedynie w początkowym okresie, na który zostały wyemitowane.

Zachowanie obowiązującego rozporządzenia w niezmienionej treści skutkowałoby w praktyce ograniczeniem możliwości plasowania przez Bank obligacji na rynkach zagranicznych do obligacji z 5-letnim okresem zapadalności, co w konsekwencji mogłoby negatywnie wpłynąć na możliwości finansowania realizowanych przez Bank programów rządowych, w szczególności w ramach Krajowego Funduszu Drogowego.

Dodatkowo, niepełne zwolnienie dochodów z obligacji może utrudnić lub wręcz uniemożliwić, w warunkach dużej konkurencji, uplasowanie się obligacji na zagranicznym rynku finansowym i podnieść koszty emisji, poprzez konieczność zaproponowania przez emitenta wyższego progu rentowności, rekompensującego wysokość podatku od uzyskiwanych dochodów.

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego