Proszę o informację, czy obecnie osoba wracająca do kraju z zagranicy (Holandia) w trakcie roku, jest zobowiązana do zapłacenia zaliczki na podatek dochodowy.
Jak należy wyliczyć taką zaliczkę, czy może ona w tym momencie odliczyć podatek zapłacony za granicą?

Polski podatnik powinien zapłacić zaliczkę w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju.
Obliczając zaliczkę można odliczyć podatek zapłacony (potrącony) w Holandii.
Zgodnie z przepisem art. 44 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., podatnicy podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a czasowo przebywający za granicą, którzy osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są obowiązani w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju, wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową.
W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. przepisy stanowiły o obowiązku jednoczesnego składania deklaracji w terminie płatności zaliczek (była to właśnie deklaracja PIT-53). Obecnie (od 1 stycznia 2007 r.) w związku ze zmianą przepisów nie ma już obowiązku składania deklaracji PIT-53. Wystarczająca jest więc sama zapłata zaliczki na podatek do urzędu skarbowego.
Oczywiście obowiązek płatności zaliczki powstanie tylko w przypadku, gdy dane dochody zagraniczne nie są zwolnione od podatku w Polsce - na podstawie stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w związku z art. 27 ust. 8 u.p.d.o.f.
W przypadku dochodów osiąganych przez polskiego podatnika w Holandii odwołać się należy do regulacji zawartych w Konwencji podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r. Nr 216, poz. 2120) - dalej jako Konwencja z 2002 r.
Przewiduje ona stosowanie - jako metody unikania podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych w Holandii przez polskiego podatnika - metody potrącenia (proporcjonalnego). Oznacza to, że dochody z Holandii nie będą w Polsce zwolnione od opodatkowania. Będą zatem podlegały zaliczkom w Polsce.
Przy obliczaniu zaliczki na podatek od dochodów z Holandii można uwzględnić kwotę zwolnienia związaną z dietami (zakładam, że osoba w Holandii osiągała dochody z pracy) - zob. art. 21 ust. 1 pkt 20 u.p.d.o.f. Tak więc będzie można odliczyć od dochodów z Holandii po 12,60 euro za każdy dzień pobytu w Holandii (kwota ta odpowiada 30% diety przewidzianej dla Holandii).
Przepisy u.p.d.o.f. stanowią, że przy obliczaniu zaliczki stosuje się najniższą stawkę podatkową określoną w skali (obecnie, w związku z przepisami przejściowymi, jest to stawka 19%). Chociaż przepisy nie stanowią wprost o możliwości potrącenia od polskiej zaliczki podatku zapłaconego (pobranego) w Holandii, to jednak w praktyce takie odliczenie się stosuje (wywodząc je ze stosownych regulacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania).
Jak podkreślono w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 15 marca 2005 r., PB7/033-091-258/05/HM: \"Zaliczka na podatek wynosi 19% kwoty z poz. 32, z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Zgodnie z art. 44 ust. 3a ustawy przy obliczaniu zaliczki można, zamiast stawki podatkowej w wysokości 19%, zastosować wyższą stawkę, o której mowa w skali podatkowej. W ocenie Ministerstwa Finansów powyższa zmiana nie pozostawia już żadnych wątpliwości, iż kwotę zaliczki, jaką należy wpisać w poz. 33 deklaracji PIT-53, oblicza się z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ponadto przypis ten oznacza, że wyższą stawkę podatkową przy obliczaniu zaliczki, zamiast stawki podatkowej w wysokości 19% (o czym mowa w art. 44 ust. 3a ustawy), mogą zastosować podatnicy, którzy przebywając na terytorium Polski, otrzymują równocześnie wynagrodzenie z zagranicy: są oni zobowiązani wpłacać zaliczki do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali dochód. Natomiast osoby powracające z zagranicy do Polski, które w czasie pobytu za granicą otrzymywały wynagrodzenie, są zobowiązane, zgodnie z art. 44 ust. 7, wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wróciły do kraju, ale tylko w wysokości 19%. Oczywiście, stwierdzenie, iż zaliczka na podatek wynosi 19% kwoty z poz. 32, z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, jednoznacznie wskazuje, że podatnik, wypełniając deklarację PIT-53, ma prawo w poz. 33 pomniejszyć należną zaliczkę o odpowiednią część lub całość podatku zapłaconego za granicą".