Firma kupiła prawa autorskie do znaku towarowego od osoby fizycznej, płaci za to prawo autorskie w ratach.
Czy jest obowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy jako płatnik z wypłacanej części za ww. prawo autorskie?

Jeżeli przychód, jaki uzyska osoba fizyczna, umiejscowiony jest w źródle "prawa majątkowe", wówczas przy każdej wypłacie należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy.
Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., poza przypadkami wymienionymi w art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 u.p.d.o.f. w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 u.p.d.of. i art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f., przychodami osoby fizycznej są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jak wnioskuję z treści pytania, w analizowanym przypadku firma kupiła od osoby fizycznej prawa do znaku towarowego, a z uwagi na to, iż świadczenie takie nie było wykonane w ramach działalności gospodarczej takiej osoby, uzyskany przez nią przychód powinien być umiejscowiony w źródle "prawa majątkowe" (art. 18 u.p.d.o.f.). Według bowiem art. 18 u.p.d.o.f., za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Skoro tak, to do tego rodzaju przychodów ma zastosowanie zasada zapisana w art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. (powołana powyżej).
Tym samym, osoba fizyczna uzyskuje przychód w momencie otrzymania wynagrodzenia lub postawienia go do jej dyspozycji. Bez znaczenia przy tym jest to, czy zapłata całości czy tylko części wynagrodzenia.

Z uwagi na to, że przychód zaliczany jest do takiego źródła, firma wypłacająca wynagrodzenie zobowiązana jest do pobrania i odprowadzenia na rachunek urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek taki zapisany został w art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f. Z uwagi na to, że każda wypłata generuje po stronie osoby fizycznej przychód podatkowy, zaliczka na podatek dochodowy pobierana jest pobierana przy każdej wypłacie i dopiero przy wypłacie.