Zgodnie z obecnym brzemieniem projektu, mechanizm podzielonej płatności nie będzie obowiązkowy, jednak ustawodawca przewidział, szereg zachęt mających przekonać podatników do korzystania z tej formy rozliczenia.

Odstąpienie od zasady solidarnej odpowiedzialności

W przypadku nabycia towarów określonych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT, nabywca tych towarów ponosi solidarną odpowiedzialność wraz z dostawcą za ewentualną zaległość podatkową w VAT. Stanowi to wyjątek od zasady, zgodnie z którą odpowiedzialność za prawidłowość rozliczenia VAT i tym samym za uiszczenie zobowiązania podatkowego ponosi podatnik (sprzedawca). Odpowiedzialność solidarna nie będzie stosowana w stosunku do podatników stosujących mechanizm podzielonej płatności.

Odstąpienie od nakładania dodatkowego zobowiązania podatkowego

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r. przepisami art. 112b-112c ustawy o VAT, w przypadku zidentyfikowania nieprawidłowości w rozliczeniach VAT, organ podatkowy może nałożyć na podatnika dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości od 30 proc. do 100 proc. wysokości zaniżenia podatkowego. Dodatkowe zobowiązanie podatkowe nie będzie jednak nakładane na podatnika, który stosował mechanizm podzielonej płatności.

Brak stosowania podwyższonych odsetek od zaległości podatkowych w VAT

Co do zasady, w przypadku powstania zaległości podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług oraz spełnieniu kilku innych warunków, wysokość odsetek od zaległości podatkowych może być ustalona według stawki podwyższonej do 150 proc. stawki podstawowej. Wynika to z art. 56b Ordynacji podatkowej. Podwyższona stawka nie będzie miała zastosowania w stosunku do zaległości powstałej za okres, w trakcie którego podatnik co najmniej 95 proc. faktur ureguluje zgodnie z mechanizmem podzielonej płatności.

Przyśpieszony zwrot nadwyżki VAT naliczonego

Standardowy termin na zwrot nadwyżki VAT naliczone nad VAT należnym wynosi – zgodnie z art 87 ust. 2 ustawy o VAT – 60 dni i może on w określonych sytuacjach zostać wydłużony. Zgodnie natomiast z art. 87 ust. 6a tej ustawy w projektowanym brzmieniu, organ podatkowy będzie zobowiązany do zwrotu nadwyżki w terminie 25 dni, jeśli podatnik zawnioskuje o przekazanie tej nadwyżki na dedykowany rachunek VAT.